POZnań

Polsko – niemieckie manewry strażackie

Służby w akcji, Straż pożarna, pogotowie  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Jutro rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO. Ciekawie dla zwiedzających  zapowiada się część poświęcona bezpieczeństwu, akcje pokazowe zaplanowali m.in. strażacy z Polski i Niemiec.

Służby w akcji, Straż pożarna, pogotowie Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterJedną z atrakcji targów będzie obecność strażaków z Zawodowej Straży Pożarnej w Hanowerze. Warto zwrócić uwagę na niemiecki model ratownictwa. W Hanowerze istnieje tylko jedna służba ratownicza, która jest odpowiedzialna za przyjmowanie i obsługę wszystkich zgłoszeń ratunkowych, a także za likwidację wszelkiego rodzaju zagrożeń (także obsługę karetek pogotowia).

Po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany szpital na kółkach– zbudowany na bazie autobusu specjalistyczny pojazd ratowniczy do obsługi wypadków masowych.

Równolegle z targami odbywać się będą manewry ratownictwa medycznego dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej. W tym roku odbywają się one pod hasłem “Ratownictwo nie zna granic”. Manewry te nawiązują do formuły „World Rescue Challenge”, a wezmą w nich udział czteroosobowe zastępy reprezentujące jednostki z województwa wielkopolskiego.

Drugiego dnia targów, w środę strażacy przystąpią do pozorowanych zadań z zakresu udzielania pierwszej pomocy, pomiędzy stoiskami w pawilonie 3A. Na każdym stanowisku znajdować się będą instruktorzy – ratownicy medyczni oraz pozoranci. Rola instruktora polegać będzie na kontrolowaniu prawidłowości postępowania oraz udzielaniu wskazówek i omawianiu ewentualnych błędów.

Organizatorzy przygotowali 5 scenek rodzajowych i 2 scenariusze warsztatowe. Chcąc zapoznać się ze zmaganiami strażaków należy podążyć „szlakiem” ich zadań i przy tej okazji zaobserwować jak udzielać pierwszej pomocy. W manewrach uczestniczyć będą również niemieccy strażacy z Hanoweru. To doskonała okazja by wymienić się doświadczeniami i organizacją ratownictwa medycznego.

Jednorazowy bilet na targi kosztuje 20 zł.

Autobus ratownictwa drogowego z Hannoveru Foto: SAWO - materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz