K U L T U R A

Polski Teatr Tańca zaprasza do swojej siedziby

PTT - Kurka Wodna albo urojenie  Foto: materiały prasowe / Andrzej Grabowski

Spektakl „Kurka Wodna albo urojenie” w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej będzie pierwszym zaprezentowanym widzom w nowej siedzibie teatru w Poznaniu.

Na Widzów czeka Duże Studio, częściowo zabytkowa, częściowo industrialna przestrzeń, niezwykły mariaż XIX – wiecznej i nowoczesnej architektury, klimatyczne foyer oraz zielony dziedziniec, nawiązujący do działających na Luisenstrasse (tak brzmiała nazwa ulicy im. Stanisława Taczaka w czasach zaborów) ogródków podwórzowych, pozwalający się spotkać na świeżym powietrzu.

Spektakl balansuje na granicy fabuły i Czystej Formy. Opowieść opartą na motywach dramatów Witkacego “Kurka Wodna”, „Matka” , „Tumor Mózgowicz” i „Bellatrix” będzie można zobaczyć 29 maja o godz. 20:00 i 30 maja o godz. 19:00. 

Motywem przewodnim spektaklu stają się spełnienia i niespełnienia młodego artysty, który starając się wyzwolić od rozchwianych relacji osobistych i rodzinnych nie znajduje nic oprócz opresji i nudy, przerywanej krótkimi chwilami upojenia, i poczucia, że „wszystko to już raz było, tylko trochę inaczej”. 

Spektakl zatrzymuje się na granicy jawy i snu  – i nie wiadomo, czy każda z postaci, które spotyka Edgar, istnieje faktycznie czy jest jedynie fantazmatem wyobraźni.  Czerpie też z konwencji telewizyjnego reality show – nic, co się wydarza, nie jest do końca realne – nawet śmierć, która tej samej postaci może przytrafić się wielokrotnie.

Naturalną scenografią są przestrzenie nowej siedziby Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu.

W inscenizacji występuje wybitny aktor teatralny i filmowy Adam Ferency, który z Iwoną Pasińską spotkał się już wcześniej, podczas pracy nad projektem „Noce i dnie” w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka, przygotowanym we współpracy z zespołem śpiewaczym „Wrzos” z Zakrzewa.

Kurka Wodna albo urojenie

Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8

sobota, 29 maja godzina 20:00
niedziela 30 maja, godzina 19:00
bilety w cenie 70 PLN dostępne na bilety24

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Andrzej Grabowski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz