K U L T U R A

Polski Teatr Tańca: Wesele. Poprawiny

Jubileuszowe "Wesele. Poprawiny"  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Z okazji 45 – lecia Polskiego Teatru Tańca mamy okazję zobaczyć najlepsze jego produkcje. tym razem na scenie w Auli Artis zaprezentowano spektakl “Wesele. Poprawiny”.

Premiera „Wesela. Poprawin” odbyła się w ramach Roku Guślarzy 2017, w którym w Polski Teatr Tańca chciał zachęcić do dyskusji nad współistnieniem światów materialnego i duchowego, dawności i teraźniejszości. Motywem wpisującym spektakl Polskiego Teatru Tańca w tematykę Roku Guślarzy stało się wesele – obyczaj spajający tradycję i współczesność. W spektaklu artyści opowiadają o naszym wspólnotowym „tu i teraz”, o dialogu międzypokoleniowym, o tym co nas łączy i dzieli, bawi i przeraża. W „Weselu. Poprawinach” odbijają się losy Polski i Polaków, a także historia wystawień dramatu Wyspiańskiego od prapremiery „Wesela” w 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie po spektakl Jana Klaty w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie z 2017 roku.

Na scenie spotykają się różne pokolenia Polaków. Pokolenie naszych dziadków i rodziców, których doświadczenia rzeźbiły ruchy płyt tektonicznych historii i przemian społecznych. Są medium, żywymi ogniwami łączącymi nas z minionym czasem. W ich prywatnych „historiach weselnych” odbijają się losy Polski i Polaków, a rodzinne mitologie stają się częścią wielkiej narracji historycznej. Pokolenie dwudziestolatków, których nie łączą doświadczenia wojen, strajków, spania na styropianie. To o nich mówią Millenialsi, pokolenie Y. Ważne dla nich daty określa nie historia, ale konsumpcja i popkultura – pierwsze portale społecznościowe, fast foody na ulicach, nowe narkotyki, coraz cieńsze laptopy, podróże bez paszportu, muzyka z całego świata w kieszeni spodni.

„Wesele. Poprawiny”

reżyseria: Marcin Liber
scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek
muzyka: RSS B0YS
opieka dramaturgiczna: Magdalena Zaniewska
opieka choreograficzna: Iwona Pasińska
występują: Amy Basley, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Victoria Kennett, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Dominik Kupka, Paweł Malicki, Brage Nordang, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Dominik Więcek oraz seniorzy i juniorzy z grupy Movements Factory

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz