K U L T U R A

Polski Teatr Tańca – Obiecana Ziemia Obiecana

Polski Teatr Tańca - Obiecana Ziemia Obiecana  Foto: Ewelina Jaskowiak

Premiera spektaklu Polskiego Teatru Tańca „Obiecana Ziemia Obiecana” odbyła się w dniu Międzynarodowego Dnia Tańca, czyli 29 kwietnia. Była to pierwsza realizacja w ramach ogłoszonego przez teatr Roku Wyklętych.

“Obiecana Ziemia Obiecana” to “teatralna epopeja, pokazująca wyklęcie Ziemi przez gatunek ludzki”. Twórcami spektaklu są zwycięzcy konkursu na realizację premiery w Polskim Teatrze Tańca w Roku Wyklętych 2019: reżyserka teatralna i dramatopisarka Katarzyna Raduszyńska, tancerz i choreograf Artur Bieńkowski oraz scenograf i kostiumograf Paweł Walicki.

Najnowszy spektakl Polskiego Teatru Tańca obejmuje czas od początku wszechświata, aż po współczesność. Widzowie mają okazję szczególnie blisko spojrzeć na Człowieka i jego działania w imię szeroko pojętych praw.

Przez 200 tysięcy lat naszej bytności na Ziemi dokonaliśmy rzeczy absolutnie wspaniałych i dobrych, ale również niewyobrażalnie złych. Wykluczenie, kiedyś znane jako selekcja naturalna stało się jedną z podstawowych zasad, rządzących naszym dzisiejszym światem. My, Homo Sapiens – jesteśmy rzeczywiście najbardziej rozwiniętym gatunkiem, który kiedykolwiek zasiedlał naszą planetę, ale zapomnieliśmy, że wraz z przywilejami idą w parze także obowiązki. Wciąż chętnie korzystamy z przywilejów, przyjmujących niekiedy karykaturalne formy takie jak wyzysk, niewolnictwo, rasizm, cenzura, dyskryminacja, prawo do stawiania się ponad innych i karania ich, deportacje i wiele, wiele innych – opowiadają twórcy spektaklu.

Czy naprawdę jesteśmy lepsi od tych, którzy zostali na ziemi? Co ujrzymy z wysokości? Obiecaną Ziemię Obiecaną czy odwróconą utopię?

Ideą Roku Wyklętych w PTT jest analizą różnych aspektów wyklęcia.

Pragniemy zainspirować do rozważania sytuacji wyklętych, z różnych powodów, postaci historycznych, fikcyjnych, idei lub rzeczy. Podejmowanie tematu wyklęcia może obejmować zarówno punkt widzenia wyklętych jak i wyklinających – tłumaczą twórczy. Jak dodają – wielobiegunowa analiza pojęcia wyklęcia i przedstawienie towarzyszących mu emocji daje widzom teatru szansę silnych doznań artystycznych, estetycznych i intelektualnych.

Tekst: Ewelina Jaśkowiak

Użyte w artykule zdjęcia: Ewelina Jaskowiak, lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz