POZnań

POINT – miejsce pomocne cudzoziemcom

Poznański Ośrodek Integracji (POINT)  Foto: materiały prasowe / UMP

Poznański Ośrodek Integracji (POINT) rozpoczął działalność stacjonarną. Pomoc w nim znajdą wszyscy cudzoziemcy. Specjaliści podpowiedzą, jak sprawnie zalegalizować pobyt, a jeśli będzie trzeba – nauczą języka polskiego

W Poznaniu istnieje już Migrant Info Point prowadzony przez Fundację Centrum Badań Migracyjnych, który zapewnia pomoc cudzoziemcom – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – POINT to rozszerzenie jego działalności, miejsce kompleksowej obsługi cudzoziemców. Nowoprzybyli są często zdezorientowani, nie wiedzą, gdzie i jak załatwić różne formalności. Trudno im też skorzystać z profesjonalnych lekcji języka polskiego, ponieważ kursy są zbyt drogie, niedostępne lub niedopasowane do ich czasu pracy. W tym wszystkim chcemy im pomóc.

POINT współtworzony jest przez doświadczonych pracowników Migrant Info Point (MIP), działającego w Poznaniu od 2013 roku. Każdy obcokrajowiec, który potrzebuje pomocy, znajdzie tam wsparcie. Lokal POINT ma 144m2 i mieści się przy jednej z najchętniej uczęszczanych ulic Poznania – Półwiejskiej 17/27. Znajdują się w nim 2 mniejsze i 3 większe pomieszczenia, w których pracują doświadczeni specjaliści posługujący się językami: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Punkt będzie otwarty od poniedziałku do środy w godz. 14-20 i od czwartku do piątku w godz. 9-15. Uwaga: ponieważ nadal panuje pandemia, przed wizytą trzeba się umówić. Najlepiej zrobić to, wysyłając mail na adres: office@migrant.poznan.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: +48 503 979 758.

Do POINT zapraszamy wszystkich cudzoziemskich mieszkańców – mówi Karolina Sydow z Migrant Info Point. – Może przyjść każdy, kto potrzebuje informacji czy porady: począwszy od formalności związanych z legalizacją pobytu i pracy, poprzez zapisywanie dziecka do przedszkola czy szkoły, po sprawy drobne, związane z życiem codziennym. Mamy świetny zespół. Specjaliści MIP doskonale znają wyzwania i trudności związane z migracją, z osiedleniem się w Polsce. To ekipa z doświadczeniem, ale też po prostu życzliwi ludzie, wrażliwi na perypetie migrantów. Są kompetentni, by udzielić wsparcia nawet w trudnych sytuacjach, a gdy zachodzi taka potrzeba, to zapisują dodatkowo na konsultacje z prawniczkami, doradczynią zawodową, proponują kurs polskiego lub włączenie się w działania integracyjne.

W punkcie cudzoziemcy będą mogli znaleźć pomoc w sprawach dotyczących legalizacji pobytu czy pracy w Polsce. Specjaliści wyjaśnią zawiłości procedur administracyjnych, praw pracowniczych, pomocy integracyjnej, opieki zdrowotnej i psychologicznej, systemu edukacji i opieki przedszkolnej, a także innych kwestii związanych z codziennym życiem w Polsce.

Obcokrajowcy mogą skorzystać również z kursów języka polskiego jako obcego, doradztwa zawodowego, ale także z lokalnych działań integracyjnych: pikników czy warsztatów, do których zapraszani są zarówno cudzoziemcy, jak i Polacy.

Dzięki kompleksowej pomocy migranci zdobędą wiedzę na temat swoich praw i obowiązków w Polsce, poprawią znajomość języka i lepiej poznają lokalny rynek pracy – mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. – Zyskają również polscy mieszkańcy i mieszkanki Poznania – dzięki działalności POINT będą mogli lepiej zrozumieć cudzoziemców, poznać ich kulturę i zauważyć ich wkład w życie miasta.

POINT jest częścią projektu “#AKTYWATOR WLKP – wsparcie integracji migrantów w województwie wielkopolskim”, który Miasto Poznań prowadzi wspólnie z Fundacją Centrum Badań Migracyjnych oraz Międzynarodową Organizacją ds. Migracji.

W ramach projektu #AKTYWATOR WLKP działa także infolinia Migrant.info. Prowadzone też będą szkolenia kulturowe dla migrantów oraz dla osób bezpośrednio z nimi pracujących. Zostanie utworzona również wielojęzyczna aplikacja na urządzenia mobilne, informująca o wydarzeniach odbywających się w najbliższym otoczeniu.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz