POZnań

Plakaciarzom mówimy nie!

Oczysczanie miasta z plakatów  Foto: UMP

W sobotę ZTM i MPK zorganizowało akcję “Czyste słupy”. Wspólne z poznaniakami prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, wraz z zastępcami oraz pracownikami obu firm, oczyszczali z nielegalnych plakatów słupy trakcyjne w centrum. Okazało się, że plakaciarze nie uszanowali pracy mieszkańców. W nocy z niedzieli na poniedziałek reklam na oczyszczonych słupach było jeszcze więcej. Straż miejska ujęła jednego z wandali.

Kampanię “Czyste słupy” przygotowali wspólnie Urząd Miasta Poznania, miejskie jednostki i spółki. Zaproszone do niej zostały wszystkie osoby, którym zależy na tym, by Poznań znów stał się czystym miastem.

W sobotnie przedpołudnie słupy przy pl. Wolności, 27 Grudnia i Fredry zostały oczyszczone ze szpecących afiszy. Część z nich zaczęto malować na szaro. Niestety, już w niedzielę do Straży Miejskiej dotarły pierwsze sygnały o tym, że plakaciarze nadal je oklejają.

W tę noc dokonano nielegalnego oklejenia plakatami ok. 15 oczyszczonych słupów. Funkcjonariusze, przy wykorzystaniu monitoringu miejskiego, ujęli i ukarali jednego ze sprawców – poinformowali strażnicy.

Straż miejska skontaktowała się z właścicielami dwóch lokali, które promowane były na nielegalnych plakatach. Chce ustalić, komu zlecono plakatowanie – a osobie, która zostanie wskazana, grozi nie tylko mandat.

Gdy będą znane te osoby, to poszkodowane firmy będą mogły wystąpić wobec nich o odszkodowanie z powództwa cywilnego – wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy Straży Miejskiej.

Zarząd Transportu Miejskiego i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zapewniają, że nie ustaną w działaniach na rzecz przywrócenia porządku w Poznaniu. Służby MPK powtórnie oczyszczą słupy w centrum i dokończą ich malowanie. Następnie pojawią się na nich naklejki informujące o zakazie plakatowania.

Warto dodać, że podobne działania odbywają się także w innych miejscach. W miniony weekend akcja sprzątania słupów z nielegalnych reklam odbyła się także na terenie Osiedla Główna. Jak informuje Rada Osiedla Główna, udało się oczyścić z reklam ok. 100 słupów, latarń i innych elementów wykorzystywanych do nie legalnych reklam.

Zgodnie z art. 63a Kodeksu Wykroczeń, każdemu, kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem grozi kara ograniczenia wolności albo grzywny.

plakaciarze

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz