POZnań

Piknik z US Army

Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA  Foto: materiały prasowe / UMP / ppor Marcin Szubert

W najbliższą sobotę, 30 lipca poznaniacy i turyści będą mogli zobaczyć na żywo legendarny amerykański czołg Abrams czy transporter opancerzony Rosomak, a także zjeść tradycyjną grochówkę z kuchni polowej. Wszystko to podczas pikniku wojskowego w parku im. Jana Pawła II.

Piknik odbędzie się w godz. 13:00-17:00. Jego organizatorem jest 14. Wojskowy Oddział Gospodarczy wraz z żołnierzami V Korpusu Armii USA. Wydarzenie będzie znakomitą okazją, żeby zobaczyć na własne oczy sprzęt znajdujący się na wyposażeniu zarówno Wojska Polskiego, jaki i armii Stanów Zjednoczonych. 

W trakcie pikniku zaprezentowane zostaną m.in. czołgi Abrams i Leopard, transporter opancerzony Rosomak, bojowy wóz piechoty Bradley, a także działa samobieżne Paladin i Rak. Nie zabraknie kultowych Hummerów, a także samobieżnej wyrzutni rakiet WR-40 Langusta oraz przeciwlotniczego zestawu rakietowego Poprad. 

Na tym jednak nie koniec. Uczestnicy sobotniego pikniku będą mogli odwiedzić namioty promocyjne jednostek wojskowych z bazy lotniczej w Krzesinach, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych czy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Wydarzenie wzbogacą występy, w tym koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP, na scenie zaprezentują się także przedstawiciele klubów wojskowych. Na zakończenie pikniku zagra Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod batutą kapelmistrza majora Pawła Joksa wraz z Orkiestrą Armii USA. 

W sobotę w parku im. Jan Pawła II pojawią się także dmuchańce dla dzieci i żołnierska grochówka prosto z kuchni polowej. 

Piknik został zorganizowany z okazji nadania nazwy wyróżniającej bazie wojskowej przy ul. Bukowskiej 34, gdzie stacjonuje Wysunięte Dowództwo V Korpusu Armii USA. Miejsce to nosi nazwę “Kompleks Wojskowy im. Generała Tadeusza Kościuszki – Camp Kościuszko” na cześć bohatera walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych i Polski. 

Proces tworzenia Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA z siedzibą w Poznaniu rozpoczął się w październiku 2020 r – wówczas pierwsza grupa personelu przybyła do Polski. Głównym zadaniem jednostki jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. 

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP / ppor Marcin Szubert

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz