POZnań

Piknik Bloomersów!

Bloomerki  Foto: Ewelina Jaśkowiak

Swoisty wehikuł czasu zabierze uczestników Pikniku Bloomersów do Poznania przełomu XIX/XX wieku. Będzie można przymierzyć stroje z epoki, zobaczyć zabytkowe rowery i posłuchać ciekawych historii  – w najbliższą niedzielę, na Szelągu!

Na gości czekają na was stroje z epoki i fotograficzne atelier, kolekcja zabytkowych rowerów, pracownia krawiecka pod chmurką. Poznacie historie bloomerek – pierwszych kobiecych spodni, uszyjecie wyjątkowe kieszenie, zrobicie pamiątkowe zdjęcie, zobaczycie niezwykłe rowery sprzed wieku i poznacie ich historię – zaprasza Katarzyna Wala z Mobilnego Domu Kultury Szeląg.

Spotkanie będzie także niesamowitą gratką dla wszystkich rowerzystów i miłośników historii. Pasjonaci i poznańscy kolekcjonerzy z grupy Stare Rowery Poznań opowiedzą o kulturze rowerowej Poznania. Prelekcje połączone będą z pokazem wyjątkowych unikatowych rowerów sprzed wieku.

Wojciech Klinger w wykładzie „Od fanaberii dla bogatych po roboczego konia – od zabawy towarzyskiej po codzienny użytek” przybliży początki kultury rowerowej w cesarstwie niemieckim. Prowadzący zaprezentuje tło polityczno-społeczne epoki oraz początki ruchu rowerowego w Poznaniu. Przedstawi budowę pierwszych rowerów. Opowie co było i do czego służyło a co zostało z tego we współczesnych rowerach. Przeanalizuje konstrukcje roweru od 1900 do 1945 oraz ścieranie się wpływów konstrukcji niemieckich/francuskich i angielskich.

Witold Rybczyński poznański miłośnik i znawca historii motoryzacji, kolekcjoner od ponad 25 lat zbiera i odrestaurowuje zabytkowe rowery. Interesuje się historią poznańskich producentów rowerów, jego kolekcja liczy około 40 rowerów w tym 14 wyprodukowanych w Poznaniu w latach 1928-1939.

Pan Witold gromadzi materiały historyczne związane z lokalną historią rowerów. Przez wiele lat prowadził serwis i sklep rowerowy na Jeżycach, na ulicy Miodowej można go spotkać również i dziś.

Program: 27 maja, Dom Kultury na Szelągu

14:30-15:00  “Poznań – Zagłębiem Rowerowym. Historia ruchu rowerowego na przełomie XIX/XX wieku oraz w II RP” – prowadzanie Witold Rybczyński
15:00-15:30 Od fanaberii dla bogatych po roboczego konia – od zabawy towarzyskiej po codzienny użytek. Kultura rowerowa w Poznaniu na początku XX wieku  – prezentacja Wojciech Klinger
15:30 Poznaj historię Bloomerek – pierwszych kobiecych spodni – Katarzyna Wala
14:00-18:00 Mobilna Pracownia Krawiecka dla dzieci i dorosłych
14:00-18:00 Fotograficzne Atelier
15:00-17:00 Wiktoriańskie sylwetki – warsztaty dla dzieci Megan Menzies

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter, Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz