POZnań

Pierwszy polski zestaw do wykrywania SARS-CoV-2 powstał dzięki wielkiemu poświęceniu i nieustępliwości

WGW1  Foto:

Pierwsza partia polskiego testu na koronawirusa wejdzie do produkcji w przyszłym tygodniu. Autorską metodę wykrywania SARS-CoV-2 opracowano w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Zespół opracowujący ten test pracował przez niemal 3 tygodnie nieprzerwanie. Marek Figlerowicz, Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, podkreśla że to niezwykły entuzjazm zrodził idee stworzenia pierwszego polskiego zestawu do wykrywania SARS-CoV-2.

Tylko dzięki Waszemu wielkiemu poświęceniu i Waszej nieustępliwości byliśmy w stanie w ciągu zaledwie 3 tygodni wprowadzić tę ideę w życie – napisał  Marek Figlerowicz – myślę, że nie tylko w Polsce trudno jest znaleźć wiele podobnych przykładów równie skutecznego i spektakularnego działania naukowców.

Premier Jarosław Gowin przyznał Instytutowi 15.000.000 złotych na stworzenie zestawu diagnostycznego, co pozwoli na wyprodukowanie pierwszych 100.000 testów. Państwowy Zakład Higieny kowalidował polski test na koronawirusa jako 100-procentowo skuteczny! – napisał w piątek na Twitterze b. minister nauki Jarosław Gowin. Zapowiedział również, że po Wielkanocy rozpocznie się produkcja pierwszych 150.000 testów.

Ten test uratuje życie wielu z nas i pozwoli szybciej uruchomić polską gospodarkę – podkreślił Jarosław Gowin.

Specjalny list do całego zespołu opracowującego test skierował Marek Figlerowicz, Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Oto jego pełna treść:

Niestety, obecnie nie mogę spotkać się z Wami wszystkim osobiście, stąd postanowiłem przesłać tych kilka słów drogą elektroniczną. Jak dobrze wiecie, mimo szalejącej wokół zarazy od ponad trzech tygodni w Instytucie trwa wytężona i nieprzerwana praca. Ogromnie cieszę się i jestem z Was bardzo dumny, że nie złożyliście „broni” i wbrew wszelkim przeciwnościom podjęliście szereg działań na rzecz wspólnego dobra nie tylko naszego instytutowego, ale i całego społeczeństwa. W tych trudnych czasach staliście się źródłem nadziei i przykładem dla innych. Nie mam żadnych
wątpliwości, że Wasza ofiarna praca była jednym z istotnych czynników, które spowodowały spowolnienie rozwoju pandemii SARS-CoV-2 w Polsce.

Nie bacząc na własne bezpieczeństwo jako pierwsi w kraju wspomogliście pracowników opieki medycznej, włączając się bezpośrednio w diagnostykę osób zakażonych koronawirusem. Dzięki Wam liczni ludzie uniknęli choroby, a wielu zakażonym lekarze zapewnili skuteczną pomoc. Zapewne inaczej wyglądałaby pandemia w Poznaniu i w Wielkopolsce, gdyby nie ludzie z Wirusowej Grupy Wsparcia. Co więcej, razem spowodowaliśmy, że inne Instytucje naukowe w Poznaniu i w całej Polsce zaczęły przyłączać się do naszych działań.

To Wasz niezwykły entuzjazm zrodził idee stworzenia pierwszego polskiego zestawu do wykrywania SARS-CoV-2. Tylko dzięki Waszemu wielkiemu poświęceniu i Waszej nieustępliwości byliśmy w stanie w ciągu zaledwie 3 tygodni wprowadzić tę ideę w życie. Myślę, że nie tylko w Polsce trudno jest znaleźć wiele podobnych przykładów równie skutecznego i spektakularnego działania naukowców. Miło mi zatem poinformować Was, iż nasze wysiłki dostrzeżone zostały przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, który decyzją Premiera Jarosława Gowina przyznał Instytutowi 15.000.000 złotych na stworzenie zestawu diagnostycznego i wyprodukowanie pierwszych 100.000 testów.

Nie mam wątpliwości, że swoimi działaniami jeszcze raz potwierdziliście przynależność naszego Instytutu do wiodącychjednostek naukowych kategorii A+. Udowodniliście, że wspólnie możemy zmieniać świat, czynić go lepszym. Obok wiedzy wystarczy do tego dobra wola, nieco optymizmu i wiary. Nie bez znaczenia w całym tym przedsięwzięciu był również fakt, iż wszyscy zdecydowaliśmy się działać na zasadzie wolontariatu. Nikt nie zapytał nawet o jakąkolwiek zapłatę. Historia już wielokrotnie pokazała, iż jedynie dzięki takim działaniom i takim ludziom jak Wy mogą powstawać rzeczy wielkie, które na długo zapiszą się w naszej pamięci.

Niestety, z tego co wiemy pandemia nadal się rozwija, szczyt zachorowań jeszcze przed nami. Wierzę jednak, że razem przetrwamy nadchodzące trudne chwile, że nie ustaniemy w naszych działaniach, że nadal łączyć nas będzie ta niesamowita atmosfera, pełna życzliwości i chęci do niesienia pomocy o każdej porze dnia i nocy. Wiem, iż tak właśnie będzie i dlatego już dziś, przyrzekam Wam, że już niedługo nadejdzie moment, w którym razem odtrąbimy zwycięstwo i będziemy się radować.

Tymczasem, życzę Wam wszystkim zdrowych i spokojnych Świat Wielkanocnych, choć Wiem, że dla wielu zaangażowanych w diagnostykę COVID-19 będą one pełne pracy, a więc nie tak do końca spokojne.

Pozdrawiam Wszystkich niezwykle serdecznie,
Marek Figlerowicz
Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz