Aglomeracja

Pierwszy Park & ride jest już w planach

foto: sxc - parking  Foto:

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskiej ogłosiła przetarg na budowę parkingu Park & Ride, czyli “Parkuj i jedź” przy pętli na Jana III Sobieskiego. Ma on być gotowy do 31 maja 2017 roku i jest pierwszym parkingiem tego typu, który powstanie w stolicy Wielkopolski.

O budowie parkingów pozwalających kierowcom przesiadać się do tramwajów i autobusów mówiło się w Poznaniu od wielu lat, jednak jak dotąd żadnego z nich nie udało się zrealizować. Parking na osiedlu Sobieskiego będzie pierwszy.

Termin składania ofert upływa 27 maja o godz. 9:45. Ogłoszenie wyników nastąpi tego samego dnia o godzinie 10:00. Sam parking ma być gotowy za rok, do 31 maja przyszłego roku.

Startujący do przetargu będą musieli wykonać projekt parkingu, uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia i wybudować parking od podstaw, czyli od przygotowania terenu pod budowę i prace ziemne aż po położenie instalacji, odwodnienie i oświetlenie. Na elementy wyposażenia parkingu zostanie ogłoszony odrębny przetarg.

To trudny projekt i bardzo ważny jako element uzupełnienia dobrego działania komunikacji publicznej – zwraca uwagę Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. – Dzięki niemu pasażerowie będą mogli bezpiecznie zostawić samochody na parkingu i dalej kontynuować podróż tramwajami czy autobusami. Liczymy, że w ciągu najbliższych lat zbudujemy 4, 5 takich parkingów.

Miasto ubiega się o dofinansowanie projektu budowy parkingu P&R ze środków UE w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 – Działanie 3.3 Wspieranie strategii niskoemisyjnych, w tym mobilność miejska – Poddziałanie 3.3.3 Wspieranie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska w ramach ZIT dla MOF Poznania.

Park & Ride to parking zlokalizowany w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej na obrzeżach miasta. Jest przeznaczony dla osób, które dojeżdżają spoza miasta, zostawiają tam swój samochód i podróż do centrum kontynuują komunikacją miejską. Pierwsze parkingi tego typu powstały na zachodzie Europy, by ochronić centra miast przed korkami i zalewem samochodów z okolicznych miejscowości-sypialni.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz