Aglomeracja

Pielgrzym z Dzienniczkiem. W sobotę Lednica!

Lednica spotkania młodych  Foto: lednica2000.pl

Nawet stu tysięcy pielgrzymów z kraju i zagranicy spodziewają się organizatorzy XVI Spotkania Młodych, które w sobotę, 2 czerwca odbędzie się na Polach Lednickich pod hasłem „Miłość Cię znajdzie”.

„Spodziewamy się, że na Polach Lednickich pojawi się do stu tysięcy osób z całej Polski, a także z innych krajów, w tym z Białorusi, Ukrainy, Czech, Litwy. Słowenii, a także Austrii, Holandii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych” – twierdzi rzecznik prasowy Spotkań Młodych Lednica 2000, Franciszek Wołoch.

Lednica spotkania młodych Foto: lednica2000.pl

Każdy pielgrzym otrzyma w darze książkę z wyborem tekstów z „Dzienniczka” kanonizowanej przez Jana Pawła II siostry Faustyny. Kieszonkowy format, świecka okładka i nowoczesna szata graficzna dzieła ma skłonić młodych do jego lektury.

Lednica 2000„Tegoroczne spotkanie miało początkowo nosić tytuł: «Miłość i odpowiedzialność», ale niespodziewanie w nocy zadzwonił mój wychowanek i powiedział, że jeżeli tematem rozważań młodzieży będzie Boże Miłosierdzie, to on ufunduje wszystkim «Dzienniczek» siostry Faustyny” – opowiada dominikanin.

Na Lednicę przyjadą siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała Święta. Przedstawią zgromadzonym życie i działalność swojej patronki, a następnie wyjdą do wszystkich pielgrzymów w sektorach z czterdziestoma relikwiarzami siostry Faustyny, by wierni mogli je ucałować.

Historycznym wydarzeniem będzie pokazanie przybyłym na Lednicę obrączki siostry Faustyny, którą przyszła Święta nosiła na palcu na znak zaślubin z Jezusem. Obrączkę, która nigdy wcześniej nie była wystawiona na widok publiczny, wniesie w uroczystej procesji przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, matka Gracjana Szewc.

Głównym punktem XVI Spotkania Młodych będzie msza święta, którą na Polach Lednickich odprawi prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk. Kazanie wygłosi biskup koszalińsko-kołobrzeski, Edward Dajczak. Wcześniej dominikanin, o. Jacek Salij wygłosi do młodzieży konferencję „O spowiedzi i Miłosierdziu”.

W czasie kilkugodzinnego spotkania jego uczestnicy wysłuchają przesłania Benedykta XVI. Jak co roku młodzież dokona też symbolicznego aktu wyboru Chrystusa oraz przejdzie przez Bramę-Rybę.

Na organizowane przez Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów w Poznaniu spotkania nad Jeziorem Lednickim – gdzie Mieszko I miał przyjąć chrzest Polski – przybywają co roku dziesiątki tysięcy młodych ludzi z kraju i zagranicy. Od początku patronował im Jan Paweł II, który kierował do młodych swoje przesłania. Zwyczaj ten przejął Benedykt XVI.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz