Aglomeracja

PEKA: ponad 24.000 wniosków o zwrot bejmów

Biletomat / bilety  Foto: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

W połowie marca nasze życie zmieniło się radykalnie. Koronawirus zatrzymał nas w domach, odwołane zostały lekcje, przestaliśmy korzystać z komunikacji miejskiej. Poznański ZTM przypomniał wtedy, że możemy wnioskować o zwrot za niewykorzystaną część biletów długookresowych.

Po wprowadzeniu ograniczeń Zarząd Transportu Miejskiego informował, że bimbami* i autobusami jeździ ponad 60% mniej pasażerów niż przed pandemią.

Do tej pory z wnioskami i pismami o zwrot niewykorzystanej części biletu okresowego ZTM zgłosiło się ponad 24.000 osób.

Wnioski dotyczyły przede wszystkim biletów okresowych na sieć normalnych, ulgowych, Metropolitalnych, Metropolitalnych z ulgą, premiowych Metropolitalnych, co stanowiło około 50% oraz biletów semestralnych, także około 50% wszystkich wniosków – informuje Bartosz Trzebiatowski z ZTM – niewielka część zgłoszeń dotyczyła biletów na rok szkolny.

Przypominamy, że zwrot dotyczy całości kwoty w momencie, kiedy nie rozpoczął się jeszcze termin obowiązywania biletu, bądź też kwoty za niewykorzystaną część biletu, w momencie, kiedy termin obowiązywania biletu już się rozpoczął. Każda sprawa jest rozpatrywana przez ZTM indywidualnie. Wysokość zwrotu zależy od rodzaju biletu, a także terminu jego obowiązywania.

Jeśli wniosek wpłynął do ZTM przed rozpoczęciem terminu obowiązywania biletu, wówczas możemy liczyć na zwrot pełnej kwoty. Gdy jednak wniosek złożyliśmy po rozpoczęciu terminu obowiązywania biletu wówczas od wartości biletu w dniu zakupu zostają odjęte koszty manipulacyjne, a następnie wykorzystana wartość biletu liczonego w dniach.

Obecnie wykonaliśmy już ponad 80% przelewów, a od początku epidemii robimy wszystko, żeby każdy wniosek rozpatrzyć najszybciej jak to jest możliwe – deklaruje Bartosz Trzebiatowski – warto zwrócić uwagę, że przed epidemią przygotowywaliśmy średnio 3.500 odpowiedzi na wszystkie wnioski, reklamacje itp., a obecnie w  dobie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa i przy zmniejszonych możliwościach kadrowych wysyłamy 2 razy więcej odpowiedzi niż normalnie.

*bimba – w gwarze poznańskiej to tramwaj, bejmy to pieniądze

Tramwaj, bimba Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter
Użyte w artykule zdjęcia: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz