POZnań

Park Drwęskich dostępny dla publiczności

Park Drwęskich po renowacji  Foto: materiały prasowe / ZZM

Po wielu miesiącach wytężonych prac i pomimo niesprzyjających warunków związanych z pandemią COVID-19, zakończono prace związane z rewaloryzacją zabytkowego parku Izabeli i Jarogniewa Drwęskich. To rozległa zielona przestrzeń w północnej części Wildy, w kwartale ulic: Królowej Jadwigi, Górna Wilda, Niedziałkowskiego, Topolowa, Wierzbięcice. 

Pod koniec stycznia Zarząd Zieleni Miejskiej otrzymał od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego zaświadczenie pozwalające na użytkowanie parku, które ostatecznie zakończyło procedurę odbiorową. Oznacza to, że można po nim już spokojnie i bezpiecznie spacerować. Zniknęło też ogrodzenie.  

Rewaloryzacja parku Izabeli i Jarogniewa Drwęskich rozpoczęła się wiosną 2019 roku. Prace miały szeroko zakrojony charakter. Rozebrano zniszczone, asfaltowe alejki i położono nowe z kruszywa mineralno-żywicznego. Zamontowano lampy i naświetlacze, a także ławki, kosze na śmieci, leżanki, siedziska, stojaki rowerowe oraz hotele dla owadów i budki dla ptaków. W parku powstały też dwa place zabaw – dla dzieci młodszych (w ogrodzonej przestrzeni maluchy mogą korzystać z bujaków, huśtawki i piaskownicy) oraz starszych (znalazły się tam karuzela, tablica kółko i krzyżyk, drabinka, huśtawka bocianie gniazdo, linarium i zestaw wielofunkcyjny).

To nie koniec prac. W ramach rewaloryzacji parku rozebrano stare schody – w ich miejscu pojawiły się nowe. Renowacji poddano pergole oraz kamienne murki i ławę. Umocniono skarpę od ul. Niedziałkowskiego i posadzono na niej trawy ozdobne. Zdemontowano stare i zamontowano nowe maszty flagowe. W parku pojawiły się nowe nasadzenia: 39 drzew (dęby, ambrowce, głogi, grusze, klony, lipy, śliwy), ponad 5000 krzewów iglastych (cisy i sosna kosodrzewina) oraz liściastych (tawuły, śnieguliczki, różaneczniki i róże, które wróciły na skarpę od ul. Górna Wilda – kiedyś była ona nimi obsadzona), a także ponad 2000 szt. zawilców. 

Projekty rewaloryzacji parku Drwęskich oraz parku Bambrów Poznańskich (oddanego do użytku w 2019 r.), otrzymały dofinansowanie unijne w ramach projektu “Poznańskie parki w dzielnicy Wilda” – Program Operacyjny Infrastruktury i Środowiska 2014-2020. Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi ponad 8,6 mln zł (z czego ponad 3 mln zł to kwota planowanego dofinansowania). Rewaloryzacja parku Drwęskich kosztowała około 5,5 mln zł. 

Z uwagi na obostrzenia epidemiologiczne oficjalne otwarcie parku odbędzie się w późniejszym czasie.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / ZZM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz