POZnań

Parada na otwarcie Pestki do Dworca

Przejazd teczniczny nowootwartą trasą - Nowy Dworzec Zachodni  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Komunikacja miejska zyska nową trasę tramwajową, która zostanie otwarta w niedzielę 1 września. Choć liczy ona zaledwie dwa kilometry długości, jest jedną z najbardziej oczekiwanych i potrzebnych. Połączy bowiem Pestkę z ulicą Głogowską i odciąży most Teatralny – gdzie od lat ruch tramwajowy jest najbardziej intensywny w mieście. Z okazji jej otwarcia będziemy mogli zobaczyć między innymi paradę bimb.

Przejazd teczniczny nowootwartą trasą - Nowy Dworzec Zachodni Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterUruchomienie nowego odcinka trasy polepszy płynność przejazdu w podstawowej osi układu sieci tramwajowej: most Teatralny – rondo Kaponiera – most Dworcowy. W ten sposób otwarty 1 lutego 1997 roku PST zamiast 6,1 km będzie miał 8,1 km długości. To przykład jednej z najnowocześniejszych w Polsce bezkolizyjnych tras tramwajowych, informuje Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.

Jest to trzecia inwestycja tramwajowa zrealizowana w Poznaniu w ciągu minionych sześciu lat, po trasie z placu Wiosny Ludów przez most Świętego Rocha do ulicy Jana Pawła II (2007 r.) oraz linii z osiedla Lecha na Franowo (2012 r.).

Na nowej trasie już od rana w niedzielę – 1 września będą kursowały tramwaje linii nr: 12, 14 i 15.  Do czasu powstania wielopoziomowego węzła przesiadkowego Rondo Kaponiera, pasażerowie będą korzystać z tymczasowych przystanków zlokalizowanych przy moście Teatralnym. W celu umożliwienia dojścia z platform przystanków do ulicy Roosevelta zbudowano schody prowadzące na chodnik.

Z okazji uruchomienia magistrat wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Pojazdów Szynkowych zaprasza do udziału w paradzie tramwajowej na trasie Pestki. Przejazd będzie bezpłatny, a tramwaje oznaczone numerem 0 o godzinie 10:00 po wyjeździe z pętli zatrzymają się dopiero na przystanku Dworzec Zachodni.

Kawalkada bimb będzie się składała z dziesięciu pojazdów od najstarszego do najnowszego. Będą to zabytkowe składy: N+ND+ND 602+456+436, „kanciak” czyli 102N 1, 102Na 71, 105N+105N 194+193, wysłużone bimby z niemieckiego demobilu GT6 615 i GT8 685 oraz te współczesne: Moderus Alfa, Moderus Beta, Tatra 405, Combino i Tramino. Będzie to wyjątkowa okazja przejażdżki tramwajami, które kiedyś woziły poznaniaków, a dziś są odrestaurowanymi zabytkami i porównać je do nowoczesnych pojazdów Combino lub Tramino.

Po zakończeniu parady na trasie Pestki swoje kursy rozpoczną trzy zabytkowe tramwaje. Przejazdy do godziny 17 będą bezpłatne. W tramwajach tych chętni otrzymają okolicznościowe bilety wydane z okazji uruchomienia trasy, które będą stemplować umundurowani członkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych.

Przejazd teczniczny nowootwartą trasą - Nowy Dworzec Zachodni Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz