K U L T U R A

Parada i koncert Hanny Banaszak na inauguracje Malta Festival

Inauguracja Malta Festival Poznań 2022  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Malta Festival Poznań jak co roku rozpocznie barwna parada ulicami miasta. W plastyczno-muzycznym widowisku Piotra Tetlaka i Asocjacji 2006, poświęconym pamięci prof. Jarosława Maszewskiego, będzie można celebrować radość spotkania, szacunek i wolność. Na zakończenie zaśpiewa Hanna Banaszak.

Malta Festival Poznań zostanie zainaugurowany przez wędrowny spektakl pt. Siła patyny i recital Hanny Banaszak – wydarzenia dedykowane pamięci prof. Jarosława Maszewskiego. W tym roku mija 20. rocznica śmierci wykładowcy ASP, który łączył środowiska i działał na rzecz Poznania, był pomysłodawcą korowodów z okazji imienin św. Piotra i Pawła, a także inicjatorem ekspozycji 112 rzeźb Nierozpoznanych Magdaleny Abakanowicz na poznańskiej Cytadeli. Najlepiej czuł się jednak w przestrzeni, którą opanowywał i kształtował na potrzeby działań artystycznych.

Jak wspomina dyrektor Michał Merczyński: „Jarek był człowiekiem wielu talentów, potrafił zebrać wokół idei ludzi z różnych kręgów, pokoleń i środowisk, spowodować, że każdy czuł się częścią wspólnoty”.

Pochód Siła patyny Piotra Tetlaka i Asocjacji 2006 wystartuje 28 czerwca o godz. 21.00 z ul. Panny Marii przy moście Bolesława Chrobrego. Zakończy się recitalem Hanny Banaszak godzinę później w amfiteatrze Brama Poznania. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Za scenariusz Siła patyny odpowiada Piotr Tetlak. Kierownik artystyczny Interdyscyplinarnej Grupy Teatralnej „Asocjacja 2006″ zgromadził zespół, którego część współtworzyła już w latach 90. ubiegłego stulecia studencką grupę Kółko Graniaste. Prowadził ją właśnie charyzmatyczny pedagog Jarosław Maszewski.

Profesor Maszewski swoimi happeningami, ulicznymi akcjami, spektaklami i pochodami naruszał poważną i stateczną strukturę miasta, ożywiał i zaczarowywał Poznań. To samo dzieje się z miastem, kiedy przejmują je artyści zainspirowani przez Maszewskiego, a działający w Asocjacji 2006. To samo dzieje się podczas corocznej inauguracji Malta Festival Poznań.

Profesor Maszewski był inicjatorem wielkiego święta miasta – obchodów imienin patronów Poznania. Święto Piotra i Pawła przypada zwykle w czasie Malta Festival Poznań, a Hanna Banaszak kilka razy swoją muzyką współtworzyła niepowtarzalny klimat tego wyjątkowego dla stolicy Wielkopolski dnia. Nie inaczej będzie i tym razem – występ artystki jazzowej i klasycznej, jednej z najbardziej znanych poznanianek, będzie preludium do miejskiego święta i festiwalowej zabawy.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz