K U L T U R A

Długi weekend w Poznaniu

Rondo Kaponiera, Bałtyk, Akumulatory, Tramwaj, noc  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Cztery dni pełne atrakcji czekają na mieszkańców stolicy Wielkopolski. Na rynku Łazarskim odbędzie się festiwal dziergania, a na Cytadeli Piknik na Fest. Nie zabraknie koncertów – m.in. Stanisława Soyki czy zespołu Altin Gün. Wiele spektakli czeka także na widzów w poznańskich teatrach, a pasjonaci sportu będą wyczekiwać rywalizacji żużlowej oraz meczu futbolu amerykańskiego.

CZWARTEK 8.06

Światowy Dzień Mórz i Oceanów

Stare Zoo w Poznaniu zaprasza wszystkich na zajęcia związane z florą i fauną mórz i oceanów. W programie m.in. projekcja filmu “Mój tata jest rybakiem” oraz morskie gry i zabawy.

Stare Zoo, ul. Zwierzyniecka 19

Godz. 11:30

Bilety: 55 zł normalny, 35 zł ulgowy

Otwarcie wystawy fotografii Maksymiliana Myszkowskiego

“Światło. Przestrzeń. Ulotność.” tak nazywa się wystawa prac, która jest fragmentem twórczości Maksymiliana Myszkowskiego, artysty silnie związanego z Poznaniem. W swoich pracach uwiecznił ducha miasta, w którym jednocześnie tworzył i mieszkał.

ŻUK breakfast&lunch&wine, ul. Warmińska 1

Godz. 20:00

Wstęp wolny

Jam Session w KontenerART 

Koncert nad Wartą znów zabierze gości w rejs po świecie muzyki z całego świata, granej tu i teraz z otwartością. Gwiazdą czwartkowego wydarzenia będzie Sambor Dudziński, czyli ekspresyjny multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor kochający świat piosenki aktorskiej, poezji oraz wynalazca ciekawych instrumentów i pojazdów muzycznych.

KontenerART, ul. Ewangelicka 1

Godz. 19:00

Wstęp wolny

Altın Gün w Poznaniu

Altın Gün to rezydująca w Amsterdamie grupa, której wokaliści pochodzą z Turcji, a pozostali muzycy są Holendrami. Zespół powstał w 2016 roku i od tego czasu za sprawą swojej mieszanki psychodelicznego rocka, funku, synthpopu z anatolijską i turecką muzyką folkową zdobywa uznanie słuchaczy na całym świecie. Ich debiutancki album “On”, który ukazał się w 2018 roku, został nominowany do prestiżowej nagrody Grammy w kategorii “Best World Album”.

Centrum Kultury Zamek (dziedziniec), ul. Św. Marcin 80/82

Godz. 18:30

Bilety: 169 zł

“Opowieść wigilijna” w starym kinie

To brytyjski film fabularny z 1970 roku w reżyserii Ronalda Neame’a. Jest adaptacją opowiadania Karola Dickensa pod tym samym tytułem. Oziębły i nieczuły Ebenezer Scrooge ulega przemianie po wizycie duchów w czasie Wigilii Bożego Narodzenia. 

Magiel Artystyczny, os. Zygmunta Starego 15a

Godz. 18:00

Wstęp wolny

Yung Adisz na Nocnym Targu Towarzyskim

Koncert artysty, który po 13 latach życia na emigracji powraca do ojczyzny, by na poważnie zająć się muzyką i sięgnąć swoich marzeń. Najnowszy album “Kopenhaga”, zamyka pewien rozdział w jego życiu i opowiada o tym, jak wyglądała jego codzienność, gdy mieszkał w Danii. 

Nocny Targ Towarzyski, ul. Kolejowa 23

Godz. 19:00

Bilet: 20 zł 

Wilda na sportowo

Na terenie placu do street workoutu znajdującym się w parku im. Jana Pawła II odbędzie się trening kalisteniki, czyli ćwiczeń z wykorzystaniem własnej masy ciała dla każdego bez względu na wiek, czy poziom zaawansowania. Trener zadba o różny poziom ćwiczeń dla każdej grupy. Zainteresowani muszą zabrać jedynie butelkę wody i dobry humor.

Plac do street workoutu, park im. Jana Pawła II

Godz. 18:00

Wstęp wolny

Pokaz specjalny w Kinie Muza

“Dzień i noc” to polsko-brytyjska koprodukcja filmowa, dwie historie opowiadające o kobiecej przyjaźni i tajemnych obrzędach ludowych. Jest to kino artystyczne, festiwalowe, uniwersalna opowieść o sile kobiet i potrzebie bliskości w życiu każdego z nas.

Kino Muza, ul. Św. Marcin 30

Godz. 20:30 (czwartek), 18:00 (niedziela)

Bilety: 22 zł normalny, 19 zł ulgowy

PIĄTEK 09.06

Stanisław Soyka i Arek Skolik

Największe jazzowe hity w wykonaniu Stanisława Soyki i Arka Skolika. Koncert przeniesie gości do czasów, w których “Hallelujah, I just love her so” śpiewał Ray Charles, “Don’t get around much anymore” Nat King Cole, a “Come Sunday” Mahalia Jackson. Nie zabraknie energii, która towarzyszyła złotym latom swingu.

Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

Godz. 20:00

Bilety: 129 zł

Chilijski wulkan techno w Poznaniu

Cristobal Pesce to bardzo energiczny i ekspresyjny producent i DJ, który wywołał niemałą sensację wizerunkiem, dynamicznymi występami i eklektyczną selekcją psy trance, hardcore oraz trance. Tym razem po raz kolejny zabierze wszystkich uczestników na wycieczkę do latynoskiego techno.

Tama, ul. Niezłomnych 2

Godz. 23:00

Bilety: 69 zł

Między łóżkami

Sześć pokojów i sześć par, które różnią się od siebie absolutnie wszystkim. Sporo wzruszeń, jeszcze więcej śmiechu, a w centrum tego wszystkiego jest łóżko. “Między łóżkami” to inteligentna komedia Norma Fostera, przedstawiająca zabawne i wzruszające losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w Kanadzie. W sumie na scenie pojawi się 15 postaci granych brawurowo przez piątkę znakomitych aktorów.

Aula Artis, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10

Godz. 17:00 i 20:30

Bilety: od 130 zł

Blok Fest 2023

Trzecia edycja festiwalu odbędzie się w bliskości natury i wśród drzew, co oznacza powrót do źródeł, zarówno w wymiarze duchowym jak i muzycznym. Podczas trzech dni imprezy przewidziano koncerty m.in. RAT KRU czy Po prostu Kajtek, a także warsztaty i spektakle dla dzieci.

Park na os. Bolesława Chrobrego (przy miasteczku rowerowym)

Godz. 18:00 (piątek), 17:00 (sobota), 10:00 (niedziela)

Wstęp wolny

“Na początku była góra”

Wystawa Magdaleny Łazarczyk stanowi kolejną odsłonę autorskiej eksploracji przestrzeni kolażu. Papierowe elementy kompozycji, fragmenty wizualne zaczerpnięte z monografii dawnych mistrzów, przekrojowych publikacji z zakresu historii sztuki oraz katalogów wnętrzarskich zamieszczone są na fragmentach marmurowej płyty.

Galeria Skala, ul. Św. Marcin 49a

Godz. 13:00

Wstęp wolny

Bartosz Knapiński jam session

Tuga to piątka przyjaciół z Poznania, którzy robią to, co lubią i lubią to, co robią. Teatralność i improwizacja tworzą ich drugie “ja”, co sprawia, że koncerty są indywidualnym wydarzeniem dla każdego widza. Miks różnych inspiracji i osobowości spowodował, że nazywani są  “nową falą polskiego big-beatu”. Ich lider i wokalista zabierze wszystkich gości w podróż po najważniejszych utworach grupy.

Mustang Live Music Club, ul. Nowowiejskiego 6

Godz. 21:00

Wstęp wolny

Kora.Boska

Kora po śmierci staje u wrót nieba, gdzie czekają na nią Trzy Maryjki. Jak malowane: Matka Boska Częstochowska, Matka Boska Fatimska i Matka Boska z Guadalupe. Postawiona przed groteskowym Sądem Ostatecznym Kora wraca w piosenkach i wyznaniach do ziemskich wspomnień. Spektakl jest opowieścią o kobiecie, artystce, córce i matce, o Polsce, religii, systemie i chorobie. 

Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1

Godz. 17:30

Bilety: 169 zł

Enea Cup 2023

W dniach 9-11 czerwca 2023 r. odbędzie się kolejna edycja Enea Cup – największego wydarzenia gimnastycznego w Poznaniu. Do rywalizacji przystąpią najlepsze gimnastyczki z Polski i Europy we wszystkich kategoriach wiekowych.

Hala Sportowa UAM, ul. Zagajnikowa 9

Godz. 8:00 (piątek-niedziela)

Wstęp wolny

SOBOTA 10.06

Piknik na Fest

Na poznańskiej Cytadeli w związku z 25-leciem Samorządu Województwa Wielkopolskiego nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, warsztatów artystycznych, spotkań z ciekawymi ludźmi i konkursów z nagrodami. Będzie strefa zdrowia z badaniami profilaktycznymi, pokazy sportowe i darmowe koncerty. Na scenie wystąpią Mezo, Bibobit, Organek i Agnieszka Chylińska.

Park Cytadela

Godz. 13:00

Wstęp wolny

Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych

W ten weekend rynek Łazarski zamieni się w przestrzeń z wieloma atrakcjami związanymi z robótkami ręcznymi. W programie przewidziano warsztaty dla dzieci i dorosłych, konkursy na najlepsze prace, a także interaktywny koncert rodzinny “Uśnijże mi, uśnij” czy spektakl “Dbajmy o świat” teatru Kulturka.

Rynek Łazarski

Godz. 12:00 (sobota i niedziela)

Wstęp wolny

Prezydentki

Prezydentki to powieść o starszych paniach: od lokalnej elegantki przez typową szarą myszkę aż po wielbicielkę osiedlowego monitoringu okiennego, które miewają zupełnie młode marzenia. Takie, o których opowiada się tylko najbliższym koleżankom, a i to jedynie przy specjalnych okazjach. Pewnego dnia postanawiają zerwać swoje fantazje ze smyczy.

Teatr Nowy, ul. Dąbrowskiego 5

Godz. 19:30 (sobota i niedziela)

Bilety: normalny 70 zł, ulgowy 50 zł

Poranek literacki z Szymborską

Dorosłym czasem wydaje się, że wiedzą wszystko, ale czy wiedzą, skąd się wziął pomysł na pisanie limeryków albo jak Wisława Szymborska zareagowała na wiadomość o otrzymaniu nagrody Nobla? Historia poetki to niekończąca się opowieść o pasji i miłości do słowa.

Księgarnia “z Bajki”, os. Przyjaźni 125C

Godz. 11:00

Bilety: od 25 zł

Mecz Futbolu Amerykańskiego – Armia Poznań vs Dukes Ząbki

Na stadionie przy Golęcinie zmierzą się drużyny z Poznania i Ząbek. Nie zabraknie sportowych emocji. Podczas meczu organizatorzy zapewniają profesjonalny komentarz, pokazy taneczne cheerleaderek, strefę gastronomiczną oraz wiele więcej innych atrakcji dla całej rodziny.

Stadion POSiR, ul. Warmińska 1

Godz. 12:00

Wstęp wolny

Czerwone nosy

Nosy pilnie wracają na afisz. Spektakl w reżyserii Jana Klaty, osadzony w nowych okolicznościach, będzie krzykiem artystów w czasach pandemii. Krzykiem podszytym nie tylko bezsilnością, ale i bezkompromisową potrzebą teatru, gry i sztuki.

Teatr Nowy, ul. Dąbrowskiego 5

Godz. 18:00 (sobota i niedziela)

Bilety: 90 zł normalny, 70 zł ulgowy

Koncert zespołu Kwartet

Kwartet odwołuje się do tradycyjnej formuły jazzu. W tym wypadku nietypowym rozwiązaniem jest zastosowanie klarnetów, autorskich instrumentów perkusyjnych, a także  keyboardu, który zastępuje fortepian. 

Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21

Godz. 20:00

Bilety: 40 zł

Smoleń Festiwal 2023

To konkurs kabaretów o Nagrodę imienia Bohdana Smolenia. W rywalizacji udział wezmą z premierowymi, niepowtarzalnymi programami: Kabaret Pomoże, Kabaret A Jak!, Kwiatkowski i Bank, Klub Szyderców BIS, Ścibor Szpak. Gośćmi specjalnymi będą: Władysław Sikora i Jarek Sobański z Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego.

Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1

Godz. 18:00

Bilety: 50 zł

Goło i Wesoło

Komedia “Goło i wesoło” autorstwa Stephena Sinclaire’a i Anthony’ego McCartena zawojowała już cały świat. To historia kilku bezrobotnych z Tomaszowa Mazowieckiego, którzy wpadają na pomysł, by założyć grupę striptizerów. Pod nazwą “Napalone Nosorożce” planują zrealizować marzenie o wielkiej karierze, która przerwałaby pasmo życiowych porażek. 

Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18

Godz. 16:00 i 19:30 (sobota) oraz 15:00 i 18:30 (niedziela)

Bilety: od 130 zł

Cudzoziemka w Teatrze Polskim

Maria Kuncewiczowa była uznaną śpiewaczką operową. Porzuciła karierę w wieku trzydziestu kilku lat, po śmierci despotycznej matki. Zaczęła pisać i jako pisarka osiągnęła sukces. “Cudzoziemkę” przetłumaczono na 14 języków, co zapewniło jej międzynarodowy rozgłos. Rozmowy na temat osobistych doświadczeń i punktów stycznych z życiorysem Kuncewiczowej, stanowią podstawę spektaklu. Twórcy zdecydowali się umieścić akcję tu i teraz, w jednej przestrzeni, podczas uroczystości żałobnych związanych ze śmiercią tytułowej bohaterki.

Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10

Godz. 19:00 (piątek-niedziela) oraz 15:30 (niedziela)

Bilety: od 30 zł

NIEDZIELA 11.06

1. Liga Żużlowa: InvestHousePlus PSŻ Poznań vs Abramczyk Polonia Bydgoszcz

Drużyna z Poznania podejmie ekipę z Bydgoszczy. Stawka spotkania jest ogromna. Zarówno dla jednej, jak i drugiej drużyny ewentualne zwycięstwo może dać impuls do rywalizacji o jak najwyższe miejsce po rundzie zasadniczej 1. Ligi Żużlowej.

Stadion POSiR ul. Warmińska 1

Godz. 14:00

Bilety: normalny 45 zł, ulgowy 30 zł

Spotkanie z Karolem Wójcickim

Jak to jest stanąć w cieniu Księżyca i doświadczyć nagłej nocy w środku dnia? O podróżach na drugi koniec świata w poszukiwaniu zaćmień Słońca, czyli najbardziej wyjątkowych zjawisk w otaczającym nas zakątku wszechświata, opowie popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy i podróżnik Karol Wójcicki.

Nocny Targ Towarzyski, ul. Kolejowa 23

Godz. 19:00

Wstęp wolny

Marta Szumna-Mitek i dawno temu

Poetycki wieczór, którego gwiazdą będzie Marta Szumna-Mitek, autorka tomiku “nagrody pocieszenia”,laureatka Konkursu Poetyckiego im. Artura Fryza na najlepszy debiut poetycki 2022 r. Słowa artystki będą interpretowane i aranżowane przez muzyków.

Farby, ul. Różana 10

Godz. 20:00

Wstęp wolny

Koncert mona polaski

Formacja ta jest uderzeniem współczesnej muzyki rozrywkowej, w której drżą echa nowej fali, post punka, synthwave’u, alternatywnego disco, indie, big beatu. Niepowtarzalny klimat zespołu tworzą piosenki, które trafiają prosto w serce.

PIES andaluzyjski, ul. Nowowiejskiego 17

Godz. 20:00

Bilety: 40 zł

Maciej Lipina & Ścigani

Zespół Maciej Lipina & Ścigani konsekwentnie, od 20 lat tworzy swoją autorską, współczesną wizję blues-rocka. Ich muzyka balansuje na granicy dwóch bardzo odległych światów. Łączą śląskiego bluesa oraz amerykańskie surowe brzmienia.

2progi, al. Niepodległości 36

Godz. 20:00

Bilety: 60 zł

Gramy do jednej bramki, czyli wielki mecz piłki nożnej

Fundacja Studio Figura zmierzy się w meczu charytatywnym z Akademią Piłkarską Reissa. Temu wydarzeniu będzie towarzyszyć szereg atrakcji dla dużych i małych. Organizatorzy zadbali m.in. o pokaz cheerleaderek, konkurs piłkarski dla dzieci z nagrodami, pokaz mażoretki Nikoli Tylskiej, trening fitness czy bezpłatne konsultacje dietetyczne.

Stadion POSiR, ul. Warmińska 1

Godz. 13:00

Wstęp wolny

Aida koncert dla dzieci “Mucha w Mucholocie”

Aida jak nikt inny potrafi pisać dla dzieci, bawić się słowem i rozśmieszać do łez, czego dowodem jest niezwykła popularność albumów “Aida dzieciom” czy “Mini Mini Kołysanki”. Wszystko wskazuje na to, że najnowszy album “Zgadnij, co to jest za zwierzę” z premierowymi utworami artystki, ponownie podbije serca wszystkich dzieci.

Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e

Godz. 11:00

Bilety: od 100 zł

Michał Kutek w programie “Bilans żenady własnej”

Z wykształcenia prawnik, od trzech lat postępuje wbrew woli rodziców, coraz silniej ciągnąc w stronę stand-upu. Michał prezentuje inteligentny humor i dobrze skonstruowane żarty. Cały czas szuka, głównie siebie na scenie.Będzie można się o tym przekonać w najnowszym programie.

TROPS Akademickie Centrum Kultury, ul. św. Rocha 9

Godz. 19:00

Bilety: 55 zł

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz