POZnań

Pandemia w Poznaniu nie słabnie

Oddział Zakaźny Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu  Foto: lepszyPOZNAN / tab

Koronawirus w stolicy Wielkopolski zbiera swoje żniwo – w poniedziałek w samym Poznaniu odnotowano aż 516 zakażeń. W szpitalu im. J. Strusia przebywa 403 pacjentów, w tym aż 33 pod respiratorem.

W poniedziałek, 22 marca, w stolicy Wielkopolski odnotowano 516 nowych zakażeń koronawirusem. Na kwarantannie były 6 062 osoby, 12 chorych zmarło. Sytuacja – podobnie jak w całej Polsce – jest poważna, zwłaszcza, że w poniedziałki statystyki zachorowań są z reguły niższe niż w pozostałe dni tygodnia. Dla porównania: w sobotę, 20 marca, w Poznaniu odnotowano 613 zakażeń. W całym regionie (Poznań oraz powiat poznański) było ich aż 1236.

Z dnia na dzień rośnie też liczba pacjentów w szpitalu im. J. Strusia. Obecnie przebywa tam 403 zakażonych, podczas gdy tydzień temu było ich 393, a jeszcze w lutym liczba zajętych łóżek zwykle nie sięgała nawet 300. Tylko w ostatni weekend w szpitalu zmarły 22 osoby, a 33 kolejne są obecnie podłączone do respiratora. 

Coraz więcej pacjentów zgłasza się do izolatorium – obecnie znajduje się tam 48 zakażonych (dla porównania: w lutym przebywało tam równocześnie średnio kilkanaście osób). 

Ochroną przed wirusem są szczepienia – tylko w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM) dawki chroniących przed wirusem preparatów przyjęło już 966 nauczycieli i 180 seniorów. Zaszczepić można się w wielu punktach na terenie miasta, ich wykaz można znaleźć na stronie: gov.pl/mapa-punktow-szczepien

Zgodnie z opracowanym przez rząd harmonogramem od poniedziałku (22 marca) na szczepienia mogą rejestrować się osoby z roczników 1952 – 1956. We wtorek, 23 marca, będą to mogli zrobić także seniorzy z roczników 1952 – 1961, a w czwartek, 25 marca – rejestracja otworzy się dla wszystkich osób w wieku 60+ (również tych urodzonych przed 1951 r.).

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN / tab

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz