Aglomeracja

Pamietaj o odblaskach! Policja ostrzega…

Odblaski  Foto:

Od końca sierpnia każdy pieszy poruszający się poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Biorąc pod uwagę zaangażowanie poznańskich policjantów w łapanie pieszych i polowania na rowerzystów zapewne spodziewać możemy się niebawem odblaskowych kontroli! Osobom niestosującym się do nowych przepisów grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 złotych. Pieszy ma prawo poruszać się bez elementów odblaskowych jedynie po chodniku.

OdblaskiDo niedawna nakaz ten dotyczył wyłącznie dzieci – teraz jest obligatoryjny również dla dorosłych. Poruszając się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym, musimy mieć kamizelkę odblaskową, opaskę fluorescencyjną lub latarkę – wyjaśnia mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Im więcej elementów odblaskowych, tym lepiej. „Nie wstydźmy się ich nosić” – zaznacza policjant. Zwiększa to bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. „Pieszy nieposiadający fluorescencyjnych elementów ubrania jest widziany przez kierującego dopiero z odległości 20-30 metrów”. To nie daje prowadzącemu pojazd praktycznie żadnych szans na reakcję.

Polska jest krajem, gdzie na drogach ginie najwięcej pieszych. Blisko 20 proc. wszystkich zabitych w Europie to Polacy. Duży wpływ ma na to położenie geograficzne (wcześnie zapada zmrok), a także specyfika polskich dróg. Po znacznej części z nich poruszają się zarówno pojazdy, jak i piesi. W krajach europejskich przy większości dróg znajdują się szerokie chodniki, w związku z tym piesi są bezpieczniejsi. W 2013 roku w Polsce miało miejsce blisko 36 tys. wypadków, z czego ponad 9 tys. z udziałem pieszych. Zginęło ponad 1 tys. pieszych (ok. 33 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych). Ponad 70 proc. wypadków z udziałem pieszych na drogach w terenie niezabudowanym miało miejsce po zmroku.

Osobom niestosującym się do nowych przepisów grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 złotych. Pieszy ma prawo poruszać się bez elementów odblaskowych jedynie po chodniku.

Jednocześnie kierowcy powinni zadbać o to, by oświetlenie w ich pojazdach funkcjonowało bez zarzutu. „Światła muszą być dobrze ustawione, a klosze reflektorów czyste” – dodaje Marek Konkolewski.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz