POZnań

Otwarcie pływalni na Ratajach

Pływalnia kryta na Ratajach  Foto: materiały prasowe / UMP

9 września uruchomiona zostanie Pływalnia Kryta Rataje. Nowy obiekt będzie służył mieszkańcom Poznania oraz uczniom klas sportowych pobliskiej szkoły. Rozbiórka starej i budowa nowej pływalni na os. Piastowskim trwała niewiele ponad rok. We wrześniu będzie można tam popływać za 5 złotych.

Basen ratajski od lat 70. służył nie tylko osobom z okolicy, ale także mieszkańcom całego miasta, a szczególnie dzieciom, które uczą sią w pobliskiej szkole sportowej. Przez lata eksploatacji i brak generalnych remontów, obiekt nie był w najlepszym stanie. Władze miasta podjęły decyzje o gruntownej modernizacji, która w zasadzie wiązała się z rozebraniem poprzedniej konstrukcji i postawieniem od podstaw nowoczesnego obiektu – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Bardzo się cieszę, że ta inwestycja została przeprowadzona sprawnie i że u progu nowego roku szkolnego jest oddawana do użytku. Pamiętam poprzedni basen z czasów szkolnych, bo chodziłem tu na lekcje pływania. Cieszę się, ze dzieci, młodzież a przede wszystkim mieszkańcy, będą mieli do dyspozycji obiekt o wiele lepszy niż tamten. Od 9 września pływalnia będzie otwarta i mam nadzieje, że wszyscy mieszkańcy będą cieszyć się nie tylko ze względu na aspekt sportowy i rekreacyjny, ale także z uwagi na architekturę, bo ona też jest bardzo warta podkreślenia – dodaje Mariusz Wiśniewski.

Inwestycja rozpoczęła się w maju ubiegłego roku od rozbiórki starego obiektu, po czym wykonawca – spółka PTB Nickel z Suchego Lasu – przystąpił do robót budowlanych.

W ich efekcie powstał 25-metrowy basen z sześcioma torami o szerokości 2,5 m każdy oraz basenem rekreacyjnym, który będzie służył m.in. do nauki pływania, oswajania z wodą niemowląt i hydromasażu. Główny basen ma tę samą głębokość (180 cm) po obu stronach, co umożliwia rozgrywanie na nim sztafet pływackich.

W budynku pływalni powstała również strefa przeznaczona na fitness oraz mały zespół saun. Do dyspozycji użytkowników są przebieralnie: dwie dla grup zorganizowanych, kabinowo-szafkowa wyposażona w 12 kabin oraz 60 dwupoziomowych szafek, a także zespół pomieszczeń i natrysków dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie obiektu znajdują się również m.in. pomieszczenia administracyjne, gospodarcze, magazynowe oraz mała kawiarnia.

Prace budowlane udało się zakończyć przed zaplanowanym terminem i rozpoczęciem nowego roku szkolnego. To szczególnie dobra wiadomość dla uczniów klas pływackich pobliskiej Sportowej Szkoły Podstawowej nr 14, którzy przed uruchomieniem pływalni trenowali m.in. w Termach Maltańskich. Od momentu jej otwarcia do miejsca treningów będą mieli zaledwie około 100 metrów – zaznacza Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Oprócz samej pływalni zmieniło się również jej otoczenie. Wykonawca zobowiązany był również do zagospodarowania terenu wokół budowy. Pojawiła się zieleń i obiekty małej architektury. Powstała droga wewnętrzna z chodnikiem oraz nowe miejsca parkingowe.

Pływalnia zostanie oficjalnie otwarta 9 września. Od tego dnia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 6:00-22:00 , a w soboty i niedziele o godzinę krócej – od 7:00 do 22:00.

Część z tego czasu obiekt będzie oddany dla grup zorganizowanych i szkół. Dla wszystkich dostępny będzie w tygodniu pomiędzy 6:00 i 6:55 oraz od 17:30 do 22:00. W soboty dla grup i zajęć zarezerwowano pierwsze trzy godziny, więc dla wszystkich dostępny będzie od 10:00 do 22:00. W niedzielę nie będzie rezerwacji dla szkół i grup zorganizowanych, więc będzie można korzystać z pływalni przez cały dzień.

Rezerwacje torów zostały zaplanowane tak, aby klienci indywidualni w podanych powyżej godzinach mieli zawsze do dyspozycji co najmniej połowę torów na basenie sportowym oraz połowę basenu rekreacyjnego – wyjaśnia Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Bilet normalny od poniedziałku do piątku na jedną godzinę kosztować będzie 12 zł, a na dwie – 18zł. Ulgowe wejściówki będą odpowiednio za 10 oraz 15 zł i przysługiwać będą młodzieży szkolnej i studentom do 26 roku życia z ważną legitymacją, a także rencistom i emerytom (z ważną legitymacją rencisty lub emeryta). W soboty i niedzielę do godziny 19 będzie taniej – bilet normalny na godzinę kosztować będzie 10 zł, na 2 godziny – 15 zł, a ulgowe odpowiednio: 8 i 12 zł. Z kolei na ostatnie 3 godziny w weekend ceny będą niższe o 1 zł.

We wrześniu, dla wszystkich którzy będą chcieli zapoznać się z nowym obiektem, przygotowano specjalną ofertę.

Do 30 września obowiązywać będzie promocja – wszyscy chętni do skorzystania z pływalni w godzinach dla publiczności zapłacą tylko 5 zł za godzinę. W tej cenie do dyspozycji naszych użytkowników będą basen sportowy, basen rekreacyjny oraz sauna – podkreśla Łukasz Miadziołko.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz