K U L T U R A

Otwarcie festiwalu “Rusałka – jezioro, które łączy”

jezioro Strzeszyńskie  Foto: Ewelina Jaśkowiak

“Rusałka – jezioro, które łączy” to wydarzenie nad Rusałką, podczas którego odbędzie się koncert upamiętniający postać Zalmana Kłodawskiego oraz wernisaż wystawy ,,Steineck”.

Koncert Trio Taklamakan ,,Zalman” poświęcony jest pamięci Zalmana Kłodawskiego. Ten młody żyd pochodzący z Włocławka, w roku 1941 trafił do obozów pracy przymusowej założonych przez hitlerowców w Poznaniu i okolicach. Przeszedł przez Kreizing-Krzesiny, Guttenbrunn-Kobylepole, Steineck-Krzyżowniki, a następnie został wywieziony do Auschwitz-Birkenau, gdzie uniknął śmierci.
Po pięćdziesięciu latach z Izraela przyjechał do Polski. Odwiedził szkołę w Krzyżownikach, gdzie był więziony. Tam nawiązał przyjacielskie relacje z nauczycielami i uczniami. To spotkanie spowodowało, że zaczął pisać wzruszające listy.

Podczas koncertu posłuchamy ich fragmentów, które przeczyta Aleksander Machalica. Między czytaniem scena wypełni się muzyką Tria Taklamakan.

Reżyseria i scenariusz : Przemek Prasnowski
Opracowanie listów: Jan Kwiatkowski
Czyta: Aleksander Machalica
Muzyka: Trio Taklamakan w składzie: Andrzej Trzeciak, Jan Romanowski, Michał Karasiewicz
Światło: Jacek Nowaczyk
Dźwięk: Kamil Krotofil

Steineck to druga odsłona wystawy w projekcie Rusałka – jezioro, które łączy. Wystawa pojawi się w pomieszczeniach wystawowych Fundacji Barak Kultury na al. Marcinkowskiego 21. Ukazuje niezwykłą historię Zalmana Kłodawskiego, który przetrwał obóz Steineck, a który później pisał do uczniów listy opisując swoje obozowe przeżycia.

Wystawa będzie okazją do przeczytania listów i poznanie szczegółów jego historii oraz obejrzenia pamiątek: medale, książki oraz klaser ze znaczkami.

Drugą osobą ocalałą z obozu Steineck był Benjamin Jacobs, znany jako autor książki „Dentysta z Auschwitz”. W czasie trwania wystawy zostaną wyświetlone fragmenty wywiadu z Jacobsem, w których opowiada o wydarzeniach w Steineck. Między innymi wspomnienia o historii miłosnej, czy budowaniu szubienicy.

Wystawa będzie wzbogacona o tablice edukacyjne, z których będzie można się dowiedzieć o projekcie Rusałka, historii obozów pracy w Poznaniu i okolicach a także o tytułowym „Steineck”.

Na zakończenie wystawy, odbędzie się koncert na podwórku Baraku Kultury.

Wystawa została skonsultowana merytorycznie z Szymonem Pietrzykowskim z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu.
Kuratorką wystawy jest Patrycja Rutkowska.

Otwarcie festiwalu “Rusałka – jezioro, które łączy”

Barak Kultury
sobota, 10 września

Wstęp wolny

Użyte w artykule zdjęcia: Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz