K U L T U R A

Film “Dusze w niewoli” z muzyką na żywo – zdjęcia

W starym kinie-„Dusze w niewoli” z muzyką na żywo - Szkoł  Foto: LepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Projekcja filmu niemego z muzyka na żywo była okazją do kolejnej wizyty w szkole baletowej. Widzowie obejrzeli polski film fabularny z 1930 roku “Dusze w niewoli”.

Kompozycję muzyki do filmu przygotował Waldemar Rychły, który wraz z Pauliną Magierą, Martą Cecylią Michalak i
Gosią Namiot zaprosili do wspólnego oglądania filmu przy dźwięku skrzypiec, wiolonczeli, klarnetu oraz gitary i instrumentów perkusyjnych.

Film na podstawie powieści Bolesława Prusa “Dusze w niewoli” to historia młodego malarza – Ludwika Lachowicza, który boryka się z trudnościami, zwłaszcza natury finansowej. Zapożycza się u bogatego kolegi Sielskiego, by siostra mogła się kształcić. Stając w obronie napastowanej siostry, Lachowicz związany zostaje w awanturę, wynikiem której jest jednostronny, niesprawiedliwy protokół, dyskwalifikujący Lachowicza jako człowieka honoru. Wycofanie się Sielskiego z konkursu pozwala Lachowiczowi zdobyć pierwszą nagrodę za obraz “Dusze w niewoli”. Między Lachowiczem, a fundatorką nagrody, Jadwigą, zawiązuje się węzeł sympatii, kończący się miłością. Na chwilę szczęście odwraca się od Lachowicza rozłączając go z ukochaną i przynosząc śmierć ojca.

To już kolejna projekcja filmu niemego, której towarzyszy “Waldemar Rychły i Przyjaciele”. Cieszy fakt, że projekt ten przyciąga tak licznie poznaniaków.

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz