K U L T U R A

Tryumf koloru. Arcydzieła grafiki francuskiej w Centrum Kultury Zamek

Tryumf koloru - wystawa w CK Zamek  Foto: Tomasz Dworek

Pierre Bonnard, Lucien Pissarro, Auguste Renoir, Henri de Toulouse-Lautrec, Paul Signac, Alfons Mucha. Ich dzieła są ikonami epoki fin de siècle, które stanowią podwaliny sztuki współczesnej. Ich obrazy, grafiki, plakaty zobaczymy można na wystawie w Centrum Kultury Zamek.

W przestrzeniach Zamku pokazanych zostanie ponad 100 prac graficznych wykonanych przez najwybitniejszych francuskich artystów z przełomu XIX i XX wieku.

Zbiór arcydzieł grafiki francuskiej, przechowywany na co dzień w Muzeum Narodowym w Krakowie, w większości pochodzący z kolekcji Feliksa Jasieńskiego (znakomitego kolekcjonera, darczyńcy i mecenasa sztuki), pozwoli prześledzić ewolucję zastosowania koloru w grafice, w której dotąd obowiązywał prymat czerni i bieli. Koniec wieku XIX we Francji przyniósł gwałtowny rozwój tej gałęzi sztuki, która często służebna wobec reporterskiego obowiązku czy reklamowego apetytu, zyskała nowy wymiar i charakter. Nastąpił przełom – nie tylko kalendarzowy – który przyniósł sławę peintres graveurs (malarzom-grafikom) i nobilitację grafice jako dziedzinie sztuki. Kolekcję dzieł prezentowanych w Zamku uzupełnią m.in. plakaty z dawnych zbiorów krakowskiego Muzeum Techniczno-Przemysłowego.

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny, na który złożą się specjalnie przygotowane lekcje, spotkania, wykłady i warsztaty.

Program zbudowany jest wokół zagadnienia koloru, jego istoty, natury, właściwości, struktury, historii, zastosowań. W trakcie wydarzeń warto się skupiać zarówno na kolorze w kontekście grafik, jak i kolorów, które można dostrzec w Zamku.

Podczas wykładów słuchacze i słuchaczki dowiedzą się więcej o kolorze jako zjawisku występującym w przyrodzie, zgłębią tajniki pigmentów i ich wykorzystania w grafice przemysłowej. Ponadto poznają sposoby użytkowania koloru w kulturze masowej a także znaczenie poszczególnych barw w rozmaitych tradycjach świata.

Spotkania w formie wykładu będą poświęcone kilku wybranym przykładom – grafikom eksponowanym na wystawie. To znakomita okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale i poćwiczyć oko – tak, by nie tylko patrzeć, ale też widzieć. Będziemy sobie odpowiadać na pytanie „jak to jest zrobione”, eksplorować kwestię formy.

Cykl warsztatów umożliwi osobom dorosłym i dzieciom wypróbowanie swoich umiejętności praktycznych, nauczymy się procesu tworzenia i przenoszenia grafik na różne materiały. Natomiast lekcje skierowane do młodzieży szkolnej przybliżą świat kolorów, ich nazewnictwa i zastosowania.

Wystawę będzie można zwiedzać z audioprzewodnikiem. Taka forma poznawania ekspozycji cieszyła się ogromną popularnością w trakcie wystawy „Antoni Gaudí”. Specjalnie nagrana ścieżka dźwiękowa przeprowadzi zwiedzających przez barwny świat arcydzieł grafiki francuskiej.

Tryumf koloru. Arcydzieła grafiki francuskiej w Centrum Kultury Zamek – 10 września 11 grudnia 2022

Sala Wystaw oraz przestrzenie historyczne: Pokój Brzozowy, Orzechowy, Marmurowy, Hol Kolumnowy i Cesarski
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
bilety: 25 zł (n), 20 zł (u) i 15 zł (grupowe)

Kuratorka wystawy: Krystyna Kulig-Janarek | Muzeum Narodowe w Krakowie

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz