POZnań

Ostatnie dni naboru wniosków do PBO 2025

Scena nad Rusałką - Rau Performance  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Trwa nabór wniosków do tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, który zakończy się 31 maja. Na realizację projektów mieszkańców przeznaczono w tym roku 28 mln zł, co stanowi wzrost o 1,4 mln zł w porównaniu do poprzedniego roku.

Etap składania projektów trwa do piątku, 31 maja. Każdy może zgłosić do trzech pomysłów, które można przesłać elektronicznie przez serwis PBO, osobiście w biurze podawczym Urzędu Miasta Poznania, lub pocztą na adres Gabinetu Prezydenta UMP. Do każdego zgłoszenia musi być dołączona lista poparcia z minimum 10 podpisami mieszkańców.

Aby zgłosić projekt, nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu, wystarczy tam mieszkać, bez względu na wiek. Osoby poniżej 13 roku życia muszą mieć zgodę opiekuna prawnego. Projekty mogą składać jedynie osoby fizyczne.

Wnioskodawcy powinni dokładnie opisać swoje pomysły, wskazując szczegółową lokalizację, uzasadnienie oraz szacunkowe koszty. Projekt musi być ogólnodostępny. W przypadku problemów z wypełnianiem wniosku, można skorzystać z pomocy pracowników Urzędu Miasta Poznania i miejskich jednostek, których lista dostępna jest na stronie PBO. Można również dzwonić na infolinię Poznań Kontakt lub pisać e-mail na adres pbo@um.poznan.pl.

Główną zmianą w tegorocznej edycji PBO jest zwiększenie budżetu do 28 mln zł, z czego 20,4 mln zł przeznaczono na projekty rejonowe, a 7,6 mln zł na ogólnomiejskie. Zwiększyła się także kwota na projekty ogólnomiejskie: Zielony Budżet ma teraz 4 mln zł, duże projekty 3 mln zł, a małe 600 tys. zł.

Wprowadzono również dodatkową weryfikację na etapie głosowania. Głosujący będą musieli podać cztery ostatnie cyfry numeru PESEL lub odpowiednie cyfry/litery z innego dokumentu tożsamości, a głos potwierdzić kodem SMS.

Głosowanie, jak zawsze, odbędzie się drogą elektroniczną. Każdy będzie mógł oddać maksymalnie pięć głosów: trzy na projekty ogólnomiejskie (mały, duży oraz duży w ramach Zielonego Budżetu) i dwa na projekty rejonowe (mały i duży).

Zbieranie wniosków do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2025 rozpoczęło się 6 maja i potrwa do końca miesiąca. Następnie projekty będą weryfikowane i opiniowane przez poszczególne wydziały urzędu miasta. Zatwierdzenie liczby projektów i losowanie numerów na liście do głosowania odbędzie się pod koniec września, a głosowanie potrwa od 7 do 28 października. Wyniki zostaną ogłoszone do 30 listopada.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz