K U L T U R A POZnań Stare Miasto

Strzelecka 11. Budynek z ciekawą historią. Dziś otwarcie wystawy!

Strzelecka, Gimnazjum Bergera  Foto: Tomasz Dworek

Gotthilf Berger, to fundator budynku dawnej Szkoły Realnej przy ul. Strzeleckiej 11 w Poznaniu. Przez wiele lat działały ta wydziały Politechniki Poznańskiej, a dziś nadal mieszczą się placówki edukacyjne, kontynuujące odważną wizję „bergerowskiej szkoły otwartej”. Dziś odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej społecznikowi.

Przypadająca w bieżącym roku 230 rocznica urodzin oraz 150 rocznica śmierci Gotthilfa Bergera, jest doskonałą okazją, aby przybliżyć mieszkańcom Poznania postać, zasługi i niezwykle odważną, jak na owe czasy, wizję edukacji, propagowaną przez tego XVIII wiecznego społecznika i filantropa miejskiego.

Okazja ta stała się pretekstem do zorganizowania w budynku przy ul. Strzeleckiej 11 wystawy pt. „Szkoła realna, szkoła otwarta. Gotthilf Berger i jego dziedzictwo w przestrzeni Poznania”.

„Bergerowska” wizja szkoły „otwartej dla wszystkich”, jest w dużej mierze kontynuowana przez obecnie mieszczące się w tym budynku niepubliczne szkoły „Otwarte Drzwi” i „Scandynavia”, które zapewniają szczególny rodzaj edukacji dzieciom i młodzieży, wymagającym specjalnych bądź wysoce zindywidualizowanych metod kształcenia.

Wystawa przy ul. Strzeleckiej 11 w Poznaniu rozpocznie się wernisażem w dniu 21 maja o godz.18:30, czyli dokładnie w dniu 230 rocznicy urodzin Bergera, i potrwa do 30 września 2024 r., aby następnie przenieść się do budynku Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej, przy ul. Jacka Rychlewskiego 2 w Poznaniu.

Na wystawie, oprócz części przeznaczonej samemu Gotthilfowi Bergerowi, znajdą się również historyczne zdjęcia budynku, plany przebudowy, a także krótka historia jednego z absolwentów Państwowego Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego im. Bergera, które mieściło się w budynku przy ul. Strzeleckiej na początku XX w. Koncepcję i opracowanie wystawy przygotowało Koło Naukowe Historii Architektury i Urbanistyki, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej pod kierunkiem

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od 22 maja do 30 września 2024 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 do 18:00, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z recepcją budynku tel. 720 840 909. Wstęp wolny.

Wystawę dopełnią wydarzenia towarzyszące, m.in. Sketchwalk “Śladami Bergera”, organizowany przez grupę Urban Sketchers Poland, który odbędzie się w sobotę, 25 maja w godz. 11:00 – 16:00.

Tego samego dnia o godz. 12:00 osoby zainteresowane postaciami zapisanymi w historycznej przestrzeni miasta Poznania Poznańskie Centrum Dziedzictwa zaprasza na spacer po Poznaniu “Społecznik i mecenas”, poświęcony postaci Gotthilfa Bergera i dziedzictwu poznańskich ewangelików, którzy zapisali się w przestrzeni Poznania.

Więcej informacji o wystawie i wydarzeniach towarzyszących dostępnych jest na stronie internetowej: https://otwarte-drzwi.pl/wystawa-szkola-realna-szkola-otwarta/

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz