POZnań

Ostatni weekend linii turystycznych

tramwaj Heidelberg z serii KSW  Foto: materiały prasowe / MPK

Kończy się sezon linii turystycznych: najbliższy weekend będzie ostatnim, kiedy będzie można pojechać na przejażdżkę historycznymi tramwajami i autobusami. Na pożegnanie przygotowane zostały wyjątkowe atrakcje – w niedzielę będzie można wybrać się w podróż m.in. tramwajem Heidelberg z serii KSW oraz autobusem San H100A. Cukiernia Hotelu Mercure przygotuje dla pasażerów słodkie niespodzianki.

Tradycyjnie już ostatni weekend września oznacza koniec sezonu linii turystycznych. Tak będzie i w tym roku – w niedzielę (25 września) po raz ostatni w tym roku na trasy wyjadą tramwaje linii 0 oraz autobusy linii 100. Dzień wcześniej (w sobotę, 24 września) po raz ostatni w sezonie 2022  uruchomiona zostanie linia autobusowa 102.

Do obsługi linii 0 zaplanowano na sobotę tramwaj 105N tzw. szybkowiec. Natomiast w niedzielę będzie można wybrać się na przejażdżkę m.in. odbudowanym tramwajem Heidelberg z serii KSW.

W niedzielę na linii 0 będzie obowiązywał specjalny rozkład jazdy – tramwaje będą kursować co 20 minut (od godziny 11.20 do 17.00). Na trasie pojawi się nie tylko KSW, ale także skład N+ND oraz – będący własnością MPK SA w Krakowie i  udostępniony nam na sezon 2022 – tramwaj 4N1. Po ostatnim rozkładowym kursie, wszystkie historyczne tramwaje pojadą razem do zajezdni – pasażerowie będą mogli dojechać nimi do przystanku Szwajcarska.

Tego dnia dla pasażerów, którzy wybiorą się na przejażdżkę pierwszymi kursami linii 0 (po godz. 11.00 z przystanku Stare Zoo)przygotowany zostanie słodki poczęstunek od pobliskiej i legendarnej cukierni Hotelu Mercure. Funkcjonuje ona w samym sercu miasta, przy rondzie Kaponiera, od niemal 60 lat! Podobnie jak pojazdy wykorzystywane na liniach turystycznych, cukiernia towarzyszy – wciąż ciesząc się ogromną popularnością – poznaniankom i poznaniakom, będąc świadkiem i uczestnikiem zachodzących w przestrzeni miejskiej przemian. Na niespodzianki mogą liczyć także osoby, które – w niedzielę albo w kolejne dni – odwiedzą cukiernię ze skasowanym w ostatnią niedzielę września biletem na linie turystyczne.

Na linię 100 wyjadą: w sobotę – Ikarusy 280 i 260, a w niedzielę – Ikarus 280, „ogórek” oraz… autobus San H100A, udostępniony przez Przewozy Autobusowe Gryf z Żukowa. Przejażdżka tym autobusem to niebywała gratka dla miłośników komunikacji! Autobus należący do Gryfu został wyprodukowany w 1969 roku i większość „swojego żywota” spędził w wielkopolskim Turku. W 2017 roku przeszedł w ręce obecnego właściciela, który przeprowadził jego kapitalny remont, starannie zachowując detale, jak logo PKS, czy zasłonkę (również z symbolami PKS) oddzielającą fotel kierowcy od reszty pojazdu.

Dziś w Polsce czynnych jest zaledwie kilka Sanów H100. Te autobusy były produkowane w Sanoku w latach 1966-1974 w dwóch wersjach: A przeznaczonej dla PKS oraz B – dla mniejszych miast. San H100A, który przybędzie do Poznania to autobus w wersji dla PKS (takie pojazdy służyły również w wielu przedsiębiorstwach do przewozu pracowników do pracy, jak i na wycieczki za miasto). Szansa na przejażdżkę – już w niedzielę!

Na linii 102 (funkcjonuje tylko w sobotę) – tradycyjnie już – pojawi się Jelcz, czyli kultowy „ogórek”.

Tego dnia, w pobliżu hotelu Mercure, udostępniona zostanie również historyczna przyczepa autobusowa Jelcz PO-1. W sobotę, w godzinach od 12:00 do 16:00 utworzony w niej zostanie punkt informacyjny dla tych osób, które rozważają podjęcie pracy w MPK Poznań (na stanowisku kierowcy, motorniczego, bądź innym). Będzie można zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy, poznać procedurę rekrutacyjną, wymagania na poszczególne stanowiska, a także porozmawiać z kierowcą i motorniczym o realiach pracy.  Natomiast w niedzielę przyczepa stanie na ul. Gajowej – powstanie w niej punkt informacyjny Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych. 

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / MPK

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz