POZnań

Ostatni moment na wywieszenie budek lęgowych

Budki lęgowe w poznańskich parkach  Foto: materiały prasowe / ZZM

W poznańskich parkach pojawiło się kolejnych 45 budek lęgowych dla ptaków. Do końca lutego na drzewach zawiśnie 114 takich konstrukcji. Starsze, już wywieszone, zostały wyczyszczone i uporządkowane.

Wkrótce rozpocznie się okres lęgowy, a ptaki przystąpią do poszukiwania miejsc na złożenie jaj i wychowanie piskląt. Zwierzęta te chętnie zajmują i  m.in. dziuple w starych drzewach i budki lęgowe. W Poznaniu budki rozwieszone są w licznych lokalizacjach na terenie całego miasta.

Nowe konstrukcje pojawiły się w parku Rataje i na poznańskim Strzeszynie, na terenie w okolicach ul. Hezjoda i ul. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej. To 33 budki typu A, A1 i B na Ratajach oraz 12 sztuk typu A i A1 na Strzeszynie. W tych rejonach możemy się więc spodziewać sikory bogatki, sikory modrej i muchołówek. Budki typu B zasiedlone zostaną głównie przez szpaki, chociaż spotkać można w nich także mazurki. Pojawi się także budka lęgowa dla pustułki. Domki poszczególnych typów różnią się między sobą średnicą otworów wlotowych, ponieważ gatunki ptaków preferują różne ich rozmiary.

Oprócz tego Zarząd Zieleni Miejskiej wymienił 12 uszkodzonych budek lęgowych na Cytadeli. To park, który jest bardzo chętnie zasiedlany przez ptaki. Jest tam powieszonych ponad 200 budek. Kolejnych 69 konstrukcji pojawi się niedługo w parku im. J. Kasprowicza, placu Nowakowskiego, w parku Manitiusa oraz przy skwerze im. Focha. Tam przedsięwzięciem zajęła się Szkoła Podstawowa nr 26 przy ul. Berwińskiego. 

Samo umieszczanie budek lęgowych nie wystarcza. Należy o nie dbać i regularnie czyścić, ponieważ nieusunięte gniazda mogą stać się siedliskiem groźnych pasożytów. Nadmiar materiału nie sprzyja też zasiedleniom. Porządkowanie budek lęgowych jest jednym z podstawowych sposobów ochrony ptaków w mieście. ZZM przeprowadza je po okresie lęgowym. Zgodnie z przepisami jest to okres od października do końca lutego.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / ZZM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz