Rataje

Ostatni dzień basenu Rataje

Basen Rataje  Foto: POSiR

Dziś po raz ostatni mieszkańcy Poznania mają okazję skorzystać z pływalni na Ratajach. Obiekt przejdzie gruntowną modernizację, która zakończy się w 2017 roku. Inwestycja ma kosztować 12.000.000 złotych.

Taką kwotę na realizację inwestycji zarezerwowano w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Poznania. Pływalnia, na której tysiące osób nauczyło się pływać, po kilkudziesięciu latach istnienia przejdzie wielkie zmiany. Oprócz modernizacji niecki, szatni oraz całej technologii zarządzania jakością wody, obiekt ma być wyposażony w dodatkową infrastrukturę.

Funkcja sportowa obiektu zostanie zachowana. Chcemy jednak wyposażyć go w saunę, brodzik dla dzieci, salkę dydaktyczną oraz elektroniczny system obsługi klienta – mówi Zbigniew Madoński, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Planowana jest także budowa kawiarenki z widokiem na basen, aby rodzice mogli obserwować swoje pociechy podczas zajęć. Tak duża inwestycja jest konieczna między innymi ze względu na ekspertyzę Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, według której pochodzące z lat 60-tcyh rozwiązania technologiczne nie spełniają obecnych standardów.

Z planowanej inwestycji cieszą się przede wszystkim przedstawiciele pobliskiej szkoły, której uczniowie trenowali na basenie, osiągając niemałe sukcesy.

Wiele lat czekaliśmy na dużą modernizację pływalni. Cieszymy się, że w ciągu dwóch lat na Ratajach pojawi się obiekt umożliwiający nam pracę w komfortowych warunkach – mówi Wiesława Adamska, zastępca dyrektora ds. sportu Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 3 w Poznaniu.

Zamknięcie obiektu od 1 lipca nie oznacza jednak, że budowlańcy od razu przystąpią do burzenia ścian i stawiania nowych. W najbliższym czasie nastąpi stopniowe wygaszanie obiektu – spuszczanie wody, szczegółowa inwentaryzacja i likwidacja środków trwałych. W obiekcie jest też sporo elementów, które były efektem prac remontowych, prowadzonych w ubiegłym roku. Część infrastruktury pozostałej po remoncie zostanie zmagazynowana i wykorzystane przy innych pracach.

Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Poznania inwestycje powyżej 1 miliona złotych realizowane są przez spółkę Poznańskie Inwestycje Miejskie. Nie inaczej będzie w przypadku pływalni na Ratajach, inwestorem zastępczym inwestycji jest poznańska spółka.

Harmonogram prac przewiduje oddanie obiektu do użytku z początkiem 2018 roku.

Basen Rataje

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz