K U L T U R A Murowana Goślina

Orzeł i Krzyż

Orzeł i Krzyż  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Po ośmiu latach ciekawego opowiadania historii, goślińskie Stowarzyszenie „Dzieje” szykuje kolejne, tym razem gigantyczne widowisko. Już 30 czerwca kilkuset mieszkańców Murowanej Gośliny i sąsiednich gmin wystąpi w widowisku „Orzeł i Krzyż” – multimedialnej podróży od czasów pierwszych Piastów po pontyfikat Jana Pawła II. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu ponad 20 tysięcy gości, którzy – oprócz udziału w widowisku – odwiedzą także nowo powstały Park Dzieje.

Widowisko „Orzeł i Krzyż” to największa i najbardziej spektakularna odsłona goślińskich spektakli historycznych. Występują w nim aktorzy-wolontariusze z Murowanej Gośliny i okolicznych gmin. Spotykają się od lutego, aby brać udział w próbach pod okiem reżysera i kompozytora Marcina Matuszewskiego. Co tydzień ćwiczą do scenariusza dr Jacka Kowalskiego, który, jak mówi sam autor, jest zbiorem fresków ilustrujących ciekawą, choć czasem tragiczną, historię Polski.

Główną rolę w widowisku odegra Stańczyk, legendarny doradca króli, zatroskany losami Polski. To on będzie nam towarzyszył podczas niezwykłej podróży – od czasów założenia państwa polskiego, przez chrzest i nadanie korony Bolesławowi Chrobremu, aż po triumfy husarii i przesłanie Jana Pawła II – mówi Marcin Matuszewski, reżyser widowiska.

Oprócz rekordowo dużej obsady – ponad dwustu aktorów – organizatorzy zadbali także o nowoczesną oprawę wydarzenia. Widownię otoczy przestrzenny dźwięk, nie zabraknie efektów pirotechnicznych, wystrzałów, a nawet wodnych hologramów. Całość dopełnią sceny walki oraz pokazu jeździeckich umiejętności bractw rycerskich. Odbędzie się 12 widowisk w terminach od 30 czerwca do 23 lipca. A wszystko to w otoczeniu nowopowstałego Parku Dzieje.

Przy Parku powstał duży parking samochodowcy, są także ułatwienia w dojeździe na widowisko. Ze stacji Poznań Główny o 21:00 odjedzie specjalny pociąg Kolei Wielkopolskich „Orzeł”, którym za 5 zł pojedziemy na wieczorne widowisko do Murowanej Gośliny i z powrotem. Odjazd pociągu do Poznania ze stacji Zielone Wzgórza – 00:30.

„Orzeł i Krzyż”
Największe widowisko historyczne w Polsce

Terminy: 30 czerwca, 1, 2, 7, 8, 9, 15, 16, 17, 21, 22, 23 lipca 2016 r.
Godzina: 22:00 – 23:30
Miejsce: Murowana Goślina, Park Dzieje
Czas trwania: Ok. 1,5 godziny
Aktorzy: 200 wolontariuszy
Widzowie: 2 000 widzów każdego wieczoru

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
Komitet Honorowy:
Arcybiskup Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski
Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
prof. dr hab. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zbigniew Hoffmann, Wojewoda Wielkopolski
Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Tomasz Budasz, Prezydent Miasta Gniezna
Jan Grabkowski, Starosta Poznański

Bilety:

Bilet normalny
– czwartek / niedziela – 40 zł
– piątek / sobota – 50 zł
– piątek / sobota + wieczornica staropolska – 95 zł

Bilet ulgowy
– czwartek / niedziela – 30 zł
– piątek / sobota – 40 zł
– piątek / sobota + wieczornica staropolska – 85 zł

Bilet grupowy
– czwartek / niedziela – 600 zł
– piątek / sobota – 800 zł
– piątek / sobota + wieczornica staropolska – 1 700 zł

Stowarzyszenie „Dzieje” tworzy grupa pasjonatów historii i swoich małych ojczyzn z Murowanej Gośliny i okolic, którzy w 2007 roku postanowili współtworzyć wydarzenia w gminie. Pierwszym przedstawienie zorganizowanym przez Stowarzyszenie był spektakl o Św. Jakubie – patronie goślińskiej parafii, wystawione na miejskim rynku. Kolejne widowisko „Dzieje Murowanej Gośliny” obejrzało już 1 500 widzów, a w związku z dużym zainteresowaniem wystawiono je także rok później wzbogacone jednak o nowe elementy i już biletowane.

Coraz większa liczba widzów wymagała znalezienia nowego miejsca na organizację widowisk. Zdecydowano wystawiać je na 100-hektarowym terenie Starego Probostwa, gdzie po dwuletniej przerwie – w 2013 roku zaprezentowano „Miłość, armaty, konfederaty”, opowiadające o wydarzeniach z okresu konfederacji barskiej na terenie Wielkopolski. Zaangażowanie 120 wolontariuszy, w dwa wieczory doceniło 2 300 widzów.

W 2014 roku, w tym samym miejscu zaprezentowano „Śpiących rycerzy królowej Jadwigi ”. Widowisko opowiadało o wydarzeniach i legendach z okolic Murowanej Gośliny i stało się ważnym punktem obchodów 625-lecia miasta. Wystąpiło 200 wolontariuszy, a obejrzało je 5 600 widzów.

W 2015 roku spektakl „Husaria pod Gnieznem” obejrzało blisko 7 000 osób. Akcja wydarzeń, które zaprezentowało łącznie ponad 250 osób, toczyła się w okresie Potopu szwedzkiego.

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

  • Można na tym zakwitnąć. Rok temu była husaria pod Gnieznem w której brało udział 3 husarzy co sobie przejechali z lewej do prawej i na odwrót. Te widowiska to jedna wielka porażka robione po to, aby spełniać ambicje kleru.

  • Fantastyczne widowisko! Wspaniała i wzruszająca lekcja historii ! Polecam dzieciom, młodzieży i dorosłym. Trzeba to zobaczyć !