Aglomeracja

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Poznania

Orszak Trzech Króli - Poznań 06.01.2015 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Kacper, Melchior i Baltazar, a z nimi anioły, diabły, rzymscy legioniści oraz Herod. 6 stycznia po raz siódmy ulicami Poznania przejdzie Orszak Trzech Króli. Miasto przeznaczyło na jego organizację 21 tysięcy złotych.

Tradycyjnie orszak wyrusza z placu Wolności i przez ulicę Paderewskiego dotrze na Stary Rynek, gdzie znajduje się scena główna. Wydarzenie kończy się Mszą Świętą w Poznańskiej Farze o godzinie 13:45, podczas której kolędować będą Poldek Twardowski i muzycy z Poznańskiego Wielbienia. Podczas przemarszu nie zabraknie atrakcji dla uczestników i dla widzów. Podczas pielgrzymki do betlejemskiego żłóbka będą mogli obejrzeć sceny walki dobra ze złem, wjazdu królów do Jerozolimy, wizytę w pałacu Heroda oraz złożenie darów i oddania pokłonu Dzieciątku Jezus. Sceny przeplatane są wspólnym śpiewem kolęd, w który włączą się wszyscy uczestnicy orszaku. Na zakończenie kolędować będzie zespół Albo i Nie.

Środki z budżetu miasta są przeznaczone na organizację widowiska plenerowego Orszak Trzech Króli – wyjaśnia Katarzyna Bojarska z Wydziału Kultury UMP. – Między innymi na rezerwację i wynajem sceny wraz z nagłośnieniem, obsługę organizacyjną i finansową, materiały promocyjne, ich dystrybucję oraz zaprojektowanie, wydrukowanie koron i śpiewników.

Przemarsz co roku wyrusza w samo południe, jednak warto się na placu Wolności zjawić wcześniej, ponieważ od godziny 11:00 wolontariusze będą rozdawać korony i śpiewniki. Podczas widowiska będzie prowadzona także zbiórka publiczna na wsparcie dwóch projektów Caritasu: Rodzina Rodzinie – pomoc rodzinom poszkodowanym oraz remont Domu Dziecka w Lesznie.

Wydarzenie upamiętnia jedno z najważniejszych świąt kościoła, czyli dzień Objawienia Pańskiego (Epifanii), potocznie nazywane w Polsce świętem Trzech Króli. Zamyka ono cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu, nazywani również Królami lub Magami (w VIII w. nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło.

Orszaki Trzech Króli zaczęto organizować w Polsce od 2011 roku, po decyzji Sejmu RP, który ustanowił to święto dniem wolnym od pracy począwszy od 2011 r. W przygotowanie widowiska zaangażowanych jest także 500 wolontariuszy z poznańskich szkół, drużyn harcerskich, organizacji pozarządowych i firm prywatnych. Co roku gromadzi od 5 do 15 tysięcy poznaniaków.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: ks. abp Stanisław Gądecki i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz