POZnań

Okulista dla dziecka? Jest problem…

dziecko  Foto: sxc

dziecko Foto: sxc

Z początkiem marca szykują się spore zmiany w okulistyce dziecięcej w Poznaniu. Do tej pory doraźną pomoc zapewniało Centrum Medyczne Św. Jerzego z ulicy Jasielskiej. Od najbliższego wtorku obowiązki te przejąć ma Szpital Miejskim im. Józefa Strusia. Jak się okazuje nie jest to takie pewne.

Jako dotychczasowy świadczeniodawca chciałbym zauważyć, że podpisanie umowy na nowy zakres świadczeń przez jakikolwiek ZOZ jest niemożliwe bez przeprowadzenia konkursu lub rokowań – mówi Grzegorz Bigaj z Centrum przy Jasielskiej. Dodaje także, że tryb wyłaniania świadczeniodawcy określa bowiem precyzyjnie Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Według niego Dyrekcja Oddziału NFZ do dnia dzisiejszego w ogóle nie ogłosiła rozpoczęcia postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w tym zakresie.

Konkurs ogłoszony w grudniu ubiegłego roku dotyczył wyłącznie leczenia szpitalnego na oddziale okulistyki dziecięcej i został unieważniony, gdyż nie wpłynęła żadna oferta, ani ze strony dotychczasowego świadczeniodawcy, ani tym bardziej ze strony szpitala przy ulicy Szwajcarskiej – zauważa Grzegorz Bigaj Centrum Św. Jerzego.

Gdy tylko NFZ ogłosi postępowanie w sprawie zawarcia umowy w zakresie okulistycznej pomocy doraźnej dla dzieci swoją ofertę obejmującą wszystkie specjalistyczne świadczenia złoży również Centrum Medyczne Św. Jerzego.

Co jednak, gdy dziecko będzie potrzebowało po 1 marca? Będzie tak, jak przed sierpniem, gdy pomocy dzieciom w miarę możliwości kadrowych i sprzętowych udzielały oddziały okulistyczne dla dorosłych oraz SOR-y.

Natomiast pacjenci wymagający specjalistycznego leczenia będą musieli szukać lekarza poza Poznaniem lub w gabinetach prywatnych – dodaje Grzegorz Bigaj z Centrum przy Jasielskiej.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz