POZnań

Kaziuk 2011

XVII Kaziuk w Poznaniu - Orszak Królewski Jagiellonów  Foto:

XVII Kaziuk w Poznaniu - Orszak Królewski Jagiellonów

W najbliższy weekend po raz kolejny odbędzie się w Poznaniu Kaziuk. Uroczystości ku czci św. Kazimierza z rodu Jagiellonów, Patrona Polski i Litwy rozpoczną się w piątek w kościele Bożego Ciała.

W sobotę będzie można zobaczyć między innymi koncert Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca Karolinka z Brześcia na Białorusi. W niedzielę natomiast zapraszamy na Stary Rynek, gdzie zorganizowany będzie Kiermasz Kaziukowy. Będzie można skosztować kresowe jadło w tym między innymi słynne cepeliny.

Będzie to także okazja, by kupić słynne wileńskie palmy wielkanocne, czy obwarzanki.

Organizatorem tej lubianej przez poznaniaków imprezy jest Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Poznaniu.

Posłuchaj rozmowy o Kaziukach – kliknij tutaj.

Oto program tegorocznej imprezy:

PIĄTEK – 4 marca

17:00 – Kościół Bożego Ciała (Strzelecka 40) – poświęcenie tablicyXVII Kaziuk w Poznaniu - Orszak Królewski Jagiellonówupamiętniającej pielgrzymkę dziękczynną króla Władysława Jagiełły do Poznania po Zwycięstwie Grunwaldzkim, pokaz multimedialny zwycięskich chorągwi, odczytanie fragmentów kronik Jana Długosza na Rok Pański 1410.

18:00 – uroczysta Msza św., w której udział wezmą: Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Stefana Stuligrosza, Kawalerowie Maltańscy, Bractwo Kurkowe Poznańskie i Kórnicko-Bnińskie.

SOBOTA – 5 marca

16:00 – Szkoła Muzyczna, im. M. Karłowicza ul. Solna 12 – Koncert Galowy Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca Karolinka z Brześcia na Białorusi (Bilety po 12 zł można kupić w CK Zamek). W przerwie koncertu odbędzie się pokaz multimedialny wystawy z cyklu Kresy w fotografii Wielkopolan” o Białorusi.

NIEDZIELA – 6 marca

11:30 – 16:00 – Jarmark Kaziukowy na Starym Rynku
XVII Kaziuk w Poznaniu - przepyszne i gorace cepeliny

Uroczystości rozpoczną się na fasadzie i przed Ratuszem. W programie m.in.: prezentacja dynastii Jagiellonów z fasady Ratusza, występy: Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej, zespołów: Kwiaty Polskie z Ejszyszek na Litwie, Zespół Pieśni i Tańca Wielkopolanie oraz Schola Collegiale z Berlina.

12:00Hejnał wileński i poznański.

13:00 – wręczenie nagrody ŻURAWINA, której laureatem został Leonard Talmont – poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, zwycięzca plebiscytu dziennika „Kurier Wileński” na „Polaka Roku 2009”.

14:00 – Dom Polonii (Stowarzyszenie Wspólnota Polska – Stary Rynek 51 – I piętro) – swoje utwory zaprezentuje poeta z Wilna – Aleksander Śnieżko

15:00Tomasz Kuba Kozłowski – Wileński obwarzanek – kaziukowy spacer po Wilnie.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz