Aglomeracja

Oddają nawet 50 litrów krwi!

Honorowi dawcy krwi w Powiecie Poznańskim  Foto: Powiat Poznański / materiały prasowe

Ponad 50 krwiodawców na specjalnej gali wyróżnił Powiat Poznański. Tradycyjnie już spotkanie zostało poprzedzone zbiórką krwi.

Tym razem do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu trafiło 11 litrów, a przez minione lata udało się już zebrać ponad 50 litrów tego cennego leku. Jednak zapotrzebowanie na krew stale rośnie.

Najczęściej brakuje krwi “0-“, która jest najbardziej przydatna, ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdej osobie, która potrzebuje tego drogocennego płynu – wyjaśnia Aneta Olszewska z RCKiK w Poznaniu.

Wśród 25 osób, które postanowiły wziąć udział w tegorocznej akcji organizowanej przez Starostwo Powiatowe, jedna zakwalifikowana została jako dawca szpiku. Co roku najbardziej aktywni krwiodawcy spotykają się na uroczystej gali, podczas której otrzymują od starosty poznańskiego specjalne statuetki i podziękowania za dotychczasową działalność. I, jak przyznają, dostrzeżenie ich postawy jest bardzo miłe.

Jednym z wyróżnionych jest Stanisław Kurman, który należy do liderów wśród krwiodawców z powiatu poznańskiego. Do tej pory oddał aż 50 litrów tego cennego leku i jak sam przyznaje, jeśli pozwoli mu zdrowie, dalej będzie brał udział w zbiórkach. Ale nie tylko. Od wielu lat czynnie wspierając wszelkie akcje Klubu HDK PCK przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu, zachęca również młodych mieszkańców gminy, by włączyli się w honorowe krwiodawstwo.

Użyte w artykule zdjęcia: mat.prasowe, Powiat Poznański / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz