Aglomeracja

Nowa droga za 77 milionów

Koninko - tu będzie nowa droga  Foto: Powiat Poznański - materiały prasowe

Aż 77 mln zł będzie kosztować budowa oraz przebudowa dróg w rejonie lotniska Poznań-Krzesiny i obiektu wojskowego w Borówcu. To dobra wiadomość dla mieszkańców Koninka, Szczytnik oraz Borówca, Kamionek i Daszewic.

Kierowcy zyskają szybki i wygodny dojazd do drogi S11, z bezkolizyjnym przejazdem przez tory kolejowe w Koninku – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Z kolei powiat – prawie 8,5 kilometrów drogi w najwyższym standardzie.

Dostosowanie dróg w okolicy obiektów wojskowych do wymogów technicznych i obronnych dla potrzeb Sił Zbrojnych – takie jest główne założenie inwestycji. Tym samym trasa ma przejąć ruch ciężkich, wojskowych pojazdów, odciążając tym samym drogi lokalne w okolicy baz wojskowych. 2-kilometrowy odcinek drogi powiatowej zostanie rozbudowany, a ponad 6-kilometrowa droga łącząca bazę z magazynem – częściowo przebudowana, a częściowo zbudowana od nowa. W piątek Jan Grabkowski starosta poznański podpisał w Warszawie umowę na realizację tego najdroższego w historii powiatu zadania drogowego.

Dzięki umowie zbudowana droga posiadać ma najwyższy standard. A to oznacza, że mieszkańcy korzystać będą z szerokiej, 7-metrowej jezdni, wzmocnionej nawierzchni, najwyższej klasy mostów i węzła nad torami kolejowymi w Koninku. W ramach zadania powstaną też trzy lub cztery ronda, ścieżka rowerowa wzdłuż drogi, pełne odwodnienie, oświetlenie oraz inne elementy poprawiające bezpieczeństwo.

Umowa zakłada, że środków Funduszu Dróg Samorządowych w ciągu czterech najbliższych czterech lat przekazane zostanie powiatowi poznańskiemu 77 mln złotych.

W przyszłym roku rozpoczną się prace projektowe. Pierwsza łopata powinna zostać wbita już w 2021 roku. Roboty mają potrwać około trzech lat. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja, aby wkrótce ogłosić przetarg na projekt dla całego zadania.

Użyte w artykule zdjęcia: Powiat Poznański - materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz