Aglomeracja

Od lipca tylko PEKA

Karta PEKA  Foto: Karta PEKA

Karta PEKA Foto: Karta PEKAPoczątek lipca to także początek obowiązywania karty PEKA, która zastąpi dotychczasowe bilety. Równocześnie wejdzie w życie nowe ceny biletów we wszystkich gminach, które podpisały porozumienie o wspólnym transporcie.

Od początku czerwca do czwartku 26 czerwca złożono dokładnie 17.607 wniosków o wydanie karty PEKA. Wydaliśmy już ponad 226.000 kart PEKA – informują przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego.

Karta zastąpi wszystkie wykorzystywane do tej pory bilety. Jakie zmiany to oznacza? Mając bilet okresowy po prostu wsiada się do bimby czy autobusu i jedzie. Cchcąc skorzystać z przejazdów jednorazowych z tPortmonetki trzeba przykłożyć kartę do czytnika zaraz przy wejściu do pojazdu. Pamiętaj o przyłożeniu karty przy wyjściu z pojazdu aby system pobrał opłatę za liczbę przejechanych przez Ciebie przystanków – podkreśla ZTM.

Mając kartę imienną można także zapłacić za przejazd podróżujących z nami osób. Trzeba naciśnąć na czytniku przycisk +N tyle razy, ilu współpasażerom opłacasz podróż. Opłatę za Twój przejazd system pobierze automatycznie z konta tPortmonetki lub uwzględni posiadany przez Ciebie bilet okresowy.

Po kupieniu biletu okresowego bądź doładowaniu tPortmonetki przez Internet bardzo ważne jest dokonanie aktywacji biletu w czytniku. By to zrobić trzeba skorzystać z przycisku Transfer e-Biletu oraz włożyć kartę do kieszonki czytnika. Po otrzymaniu potwierdzenia dokonania transferu możesz wyjąć kartę. Czynność tą należy powtarzać po każdym zakupie lub doładowaniu dokonanym przez Internet.

Bilety okresowe na kartach elektronicznych takich jak PEKA, PEKA Junior, KOMkarta czy ELS są ważne do końca terminu ich obowiązywania.

Bilety papierowe w obecnej taryfie są ważne tylko do 30 czerwca 2014 roku. Niewykorzystane bilety papierowe można wymienić w Punktach Obsługi Klienta ZTM na bilety papierowe z nowej taryfy. Niestety trzeba będzie dopłacić różnicę w cenie.

Jak przedstawia się nowa taryfa biletów?

Najtańszy bilet do 10 minut kupimy za 3,00 złote. Znikają niestety popularne bilety półgodzinne (3,60 zł), które zastąpione zostaną biletami do 40 minut lub na 1 przejazd za który trzeba będzie zapłacić 4,60 zł.

Czytnik systemu PEKA Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz