POZnań

Obiecanki prezydenta i arcybiskupa

Katedra od ulicy Posadzego  Foto: Tomasz Dworek

Przed wyborami dzieją się cuda. Poznań od czasów zamknięcia tarasu widokowego na budynku Uniwersytetu Ekonomicznego nie posiada platformy widokowej z prawdziwego zdarzenia. Choć miasto stawia na turystykę przez wiele lat nie udało się zaplanować popularnej rozrywki dla odwiedzających miasto. Poznań teoretycznie będzie można oglądać z wieży nowego zamku królewskiego na Wzgórzu Przemysła i prawdopodobnie z katedry na Ostrowie Tumskim. To zaskakujące porozumienie. Kościół przez wiele lat nie był zainteresowany inwestycją.

Katedra od ulicy Posadzego Foto: Tomasz DworekPrezydent Poznania Ryszard Grobelny i arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki uzgodnili szczegóły dotyczące stworzenia tarasu widokowego w wieży Katedry Poznańskiej. Arcybiskup przyjął koncepcję przystosowania wieży z propozycją kosztorysu przygotowane przez Urząd Miasta Poznania. Teraz razem, Miasto i Archidiecezja, będą starały się o finansowanie inwestycji ze funduszy unijnych.

„Wiemy, że wieża Poznańskiej Katedry to świetny punkt widokowy. Koszt prac przystosowawczych szacujemy na około 1,5 miliona złotych. Mamy przygotowaną koncepcję, kosztorys i potrzebne uzgodnienia. Przybliża się więc dzień, w którym poznaniacy i turyści będą mogli zobaczyć przepiękną panoramę Poznania, z tak ważnej wieży w Mieście” – mówi prezydent Poznania Ryszard Grobelny. „Stworzenie przestrzeni widokowej w wieży katedralnej będzie nowym, dodatkowym magnesem przyciągającym do Ostrowa Tumskiego. Miejsca symbolicznego dla historii całej Polski. To też jeden z najbardziej śmiałych pomysłów rewitalizacyjnych w Poznaniu” – dodaje prezydent Grobelny.

Komentarz
Komunikat wysłany przez rzecznika prasowego nie wyjaśnia realnych kosztów, które miasto poniesie na potrzeby adaptacji katedralnej wieży. Rozliczenia pomiędzy miastem a Kurią Metropolitalną odbywają się według różnych stawek – tak jest w przypadku budynków szkolnych. Niskich, gdy właścicielem jest miasto, i wysokich, gdy budynki od kościoła wynajmuje miejski samorząd. Czy nagłe przedwyborcze porozumienie nie jest przypadkiem sygnałem z Ostrowa Tumskiego na kogo poznaniacy powinni oddać swój głos w niedzielnym głosowaniu?

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz