O SPRAWIEDLIWYM HANDLU W POZNANIU

fairtradeŚwiętowanie Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu trwać będzie w Poznaniu równo tydzień. W stolicy Wielkopolski obchodzony będzie po raz pierwszy. Obchodzone na całym świecie wydarzenie ma upowszechniać wiedzę na temat ruchu na rzecz partnerskich stosunków handlowych z drobnymi producentami w krajach ubogiego Południa. W Poznaniu w ramach Dnia odbędą się pokazy filmowe, warsztaty, wykłady oraz prezentacje przygotowane przez organizacje pozarządowe, koła naukowe, przedsiębiorców oraz osoby prywatne.

Co będzie się działo w ramach DNIA SPRAWIEDLIWEGO HANDLU W POZNANIU? Program znajduje się w kalendarium wydarzeń portalu lepszyPOZNAN.pl (UWAGA – prosimy zwrócić uwagę na adnotacje dotyczące miejsca poszczególnych wydarzeń. Mapka wskazuje tylko miejsce działania Stowarzyszenia MIKUSZEWO).

Czym jest SPRAWIEDLIWY HANDEL (Fair Trade)? Proponuje on taki system handlowy, w którym producenci, handlowcy i konsumenci będą sprawiedliwie dzielić korzyści z handlu. W ten sposób Sprawiedliwy Handel stara się zwiększyć dochody i wolność w podejmowaniu decyzji biednych grup producentów. Sprawiedliwy Handel chce przeciwdziałać biedzie na Południu oraz przywrócić producentom godność. odstawową cechą Sprawiedliwego Handlu jest równoprawne partnerstwo i obustronny szacunek pomiędzy producentami na Południu, importerami, sklepami Sprawiedliwego Handlu, organizacjami certyfikacyjnymi i konsumentami na Północy. Sprawiedliwy Handel czyni działania rynkowe bardziej ludzkimi i maksymalnie skraca łańcuch od producenta do konsumenta. Także konsumenci mają okazję dowiedzenia się czegoś o kulturze, tożsamości i warunkach życia producentów. Wszyscy uczestnicy Sprawiedliwego Handlu umacniają jego zasady i przejrzystość działania poprzez świadomą pracę edukacyjną i wzajemne wsparcie. Rynek jest regulowany przez mechanizmy demokratyczne. W ten sposób obie strony, w duchu partnerstwa, akceptują podstawowe zasady i kryteria. (materiały Fundacji Mikuszewo)

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz