POZnań

Nowy Świt z jerzykami i owadami!

Świt ekologicznie  Foto: ZKZL

Zakończyły się prace budowlane na terenie pawilonów handlowo-usługowych przy ul. Świt. To ważna informacja dla mieszkańców Grunwaldu. ZKZL zadbał przy okazji inwestycji o istotne aspekty ekologiczne, które będą współtworzyć przestrzeń „Nowego Świtu”.

Podczas prac remontowych spółka umieściła aż 40 budek lęgowych dla jerzyków. Pawilony handlowo-usługowe to kolejne miejsce na mapie Poznania, gdzie ZKZL realizuje politykę mającą na celu utrzymanie populacji tych niezwykle pożytecznych ptaków. Jedną z wielu zalet jerzyków jest fakt, że żywią się owadami, które potrafią być uciążliwe dla człowieka czyli muchami, meszkami i komarami.

Warto dodać, że jeden dorosły osobnik potrafi zjeść dziennie około tysiąca owadów. Budki lęgowe zostały zbudowane po konsultacji z ornitologami, którzy przygotowali raport na temat jerzyków i dzięki ich rekomendacji zostały wybrane odpowiednie lokalizacje na terenie pawilonów.

Bardzo ciekawą ekologiczną inicjatywą jest współpraca ze znajdującymi się w sąsiedztwie pawilonów szkołami. Dwie z nich przygotowują hoteliki dla owadów, a trzecia karmnik dla ptaków. Jest to bardzo ważna inicjatywa, w której znajdzie się m.in. miejsce dla pszczół, dzięki którym istnieje 85 % gatunków roślin na Świecie! Wszystkie wykonane będą z ekologicznych materiałów a głównymi budowniczymi będą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 91, Zespołu Szkół Nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych oraz z Zespołu Szkół Specjalnych nr 101 w Poznaniu. Wiosną tego roku powinny pojawić się w sąsiedztwie „Nowego Świtu”.

Na terenie pawilonów zasadzono również dużą liczbę drzew, krzewów i niskiej roślinności. Aktualnie ze względu na zimową aurę i niskie temperatury efekt nie jest widoczny, ale już wiosną będzie można zobaczyć liczne zielone elementy w sąsiedztwie pawilonów.
Użyte w artykule zdjęcia: ZKZL

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz