Łazarz POZnań

Nowy skwer na Łazarzu

fot1  Foto:

W Poznaniu wiele jest jeszcze niezagospodarowanych skwerów. Od wczoraj u zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej oraz Łukaszewicza znajduje się jedno z odnowionych miejsc zielonych. Nad jego koncepcją od kilku miesięcy pracowali mieszkańcy dzielnicy Łazarz.

Prace rozpoczęły się od ankiet społecznych, dyskusji, które wyłoniły główny zarys funkcjonowania skweru oraz określiły oczekiwania mieszkańców co do zaniedbanego i niewykorzystywanego terenu. Mieszkańcy wspólnymi siłami wywalczyli potrzebne na realizację pomysłów środki finansowe, które zostały przekazane przez Komisję Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Obecnie dobiegają końca prace budowlane związane z rewitalizacją skweru. Teren ten otrzymał nowy kształt, a przede wszystkim utraconą funkcję użytkową poprzez wykonanie nawierzchni, trawnika oraz ustawienie małej architektury. Na tak małej przestrzeni udało się zaplanować także teren do animacji społecznej, na którym w przyszłości ustawione zostaną nowoczesne meble miejskie wykonane w ramach warsztatów organizowanych przez organizację Komitywa.  – wyjaśnia Ewelina Gutowska, właściciel firmy Gardenae, wykonawcą prac.

Dzisiaj na skwerze odbył się „Grudniowy piknik”, w którego trakcie wspólne z mieszkańcami zakończono prace rewitalizacyjne. Chętni do pomocy chwycili za wkrętarki, farby lub łopatki aby wspólnie i dla dobra społecznego wykonać drewniane siedzisko, posadzić cebulki tulipanów, czy odmalować istniejącą infrastrukturę.

W przyszłości Rada Osiedla św. Łazarz w miejscu skweru planuje utworzenie strefy uspokojonego ruchu, w którym pieszy będzie miał pierwszeństwo. Zapowiada także, że za ok 2-3 lata ponownie powróci do ankiet społecznych oraz do rozbudowy skweru.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz