POZnań

Nowy mural w Poznaniu

Nowy mural w Poznaniu  Foto: materiały prasowe / UEP

W tym roku przypada 70-lecie autonomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z 17 listopada 1951 roku rozpoczął działalność pod własnym szyldem. Wówczas to z Uniwersytetu Poznańskiego wydzielono dwa Wydziały: Rolniczy i Leśny. Z tej bazy wyrosła nowa państwowa szkoła akademicka, pod nazwą: Wyższa Szkoła Rolnicza – dziś Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Aby upamiętnić tę historię muralowa mapa Poznania wzbogaciła się o nowy barwny obraz.

Na nowopowstałym muralu, który znajduje się na kampusie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, znaleźć można przyrodniczą oś czasu, która nie tylko w wyjątkowy sposób prezentuje historię Uczelni, ale jest także zbiorem ciekawostek i informacji.

Pierwsza część muralu symbolizuje rolnictwo i ogrodnictwo. Znajdziemy tam złociste kłosy czy rzepak – tak charakterystyczne dla wielkopolskiego krajobrazu i będące jednocześnie częstym przedmiotem badań zespołu naukowców uczelni. Pszczoła i motyl są odniesieniem do tematyki ogrodów, architektury krajobrazu i projektowanych zrównoważonych przestrzeni publicznych. Części leśnej pilnuje ryś. Niektórzy może pamiętają, jak jeden z pracowników naszej Uczelni wywołał w ubiegłym roku lokalną ekscytację, publikując zdjęcia dostojnego osobnika, wędrującego po obornickich lasach. Rysie są objęte ścisłą ochroną gatunkową, zatem warto przypominać o tym, że trzeba wspierać ich populację w Polsce. Autorzy muralu nie zapomnieli także o technologii drewna – jeden z najstarszych kierunków na UPP symbolizują gałązki dębu, określanego jako najszlachetniejszy rodzaj materiału do produkcji mebli czy budowania domów. Właśnie z niego powstały upcyklingowe stoły, projektowane niedawno przez studentów UPP i przedstawicieli Katedry Meblarstwa. Jednymi z najbardziej kolorowych ptaków, często pokazywanych na grafikach, są papugi. Na muralu udowadniamy jednak, że osobniki występujące w Polsce są równie barwne i warte uwagi. Właśnie dlatego znalazł się tu zimorodek, pojawiający się nie tylko w naszych leśnych zakładach doświadczalnych, ale także w sąsiadujących z kampusem UPP parkach. Nie zabrakło również psa i wiewiórki, które są częstymi pacjentami Uniwersyteckiego Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej, w którym mieści się również Ptasi Azyl. Tylko w 2020 roku uniwersyteccy lekarze weterynarii udzielili tam pomocy 2050 ptakom oraz 140 małym ssakom. Żywienie obrazują m.in. jabłka, z których słynie uczelniany przybrodzki sadowniczo-rolniczy zakład, a sok tłoczony z hodowanych tam owoców regularnie nagradzany jest laurami jakości. Świat inżynierów autorzy przedstawili jako podwodną krainę. Z kolei morświn symbolizuje zagrożenia, jakie przed naukowcami stawiają zmiany klimatyczne. „Jeśli populacje bałtyckich waleni wyginą, będzie to oznaczać, że nasze morze jest martwe” – ostrzegają specjaliści z UPP. Mamy tu kolejne odniesienie do działalności naszych pracowników i pierwszej na świecie wystawy modeli delfinów słodkowodnych i morświnów. Obszar ekonomii symbolizują natomiast niedźwiedź i byk, czyli symbole funkcjonowania rynków kapitałowych. To jednak nie wszystko, ponieważ pojawiają się tutaj także m.in. gałązki świerku. Dlaczego? Ponieważ do produkcji banknotów używano m.in. ścieru drzewnego, w którego skład wchodziły fragmenty z drzew iglastych.

Malowidło wyszło spod ręki Marii Szulc. Wraz z Katarzyną Lesińską z Działu Marketingu i Komunikacji UPP stworzyły koncepcję tego, co powstanie na ścianie kampusu UPP.

Kiedy rozpoczęłam rozmowy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu na temat murala wydawało się, że największym wyzwaniem będzie stworzenie wartościowej koncepcji graficznej – opowiada Maria Szulc. Sama praca na ścianie jest dla mnie już czystą przyjemnością. Realizacja przesunęła się na wrzesień 2021. Co oznaczało, że przyjdzie mi tworzyć obraz z dwumiesięczną Różą u boku. To właśnie Róża, która dzielnie znosiła popisy malarskie mamy jest największą bohaterką tej przygody – dodaje autorka muralu.

Konkurs

Mural kryje w sobie wiele ciekawostek i przyrodniczych odniesień, ale też wiele poznańskich symboli. Nie będziemy zdradzać, gdyż z okazji stworzenia muralu na kampusie UPP zorganizowany został konkurs.

Na blisko 60-metrowej grafice, zlokalizowanej w łączniku pomiędzy Collegium Maximum a budynkiem stołówki, ukryliśmy kilka poznańskich akcentów. Niektóre są bardziej oczywiste, inne wymagają głębszego zastanowienia. Jesteśmy ciekawi czy odkryjecie je wszystkie!

Wraz z Urzędem Miasta Poznania przygotowaliśmy zestawy gadżetów dla osób, które prześlą zdjęcia pokazujące elementy związane z Poznaniem, znalezione na naszym muralu. Do materiałów powinien być dołączony opis z wyjaśnieniem, dlaczego wybór padł akurat na wspomniane obiekty i do jakich akcentów poznańskich nawiązują. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy te, które najpełniej odpowiedzą na zadanie konkursowe i je nagrodzimy. Zapraszamy na nasz kampus!

Regulamin znajdziecie na stronie www.up.poznan.pl w sekcji Ogłoszenia.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UEP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz