K U L T U R A

Nowy Letni Święty Marcin

Święty Marcin Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Opowieści o historii ulicy, koncerty, targ win, animacje dla dzieci, jarmark świętojański i ogródki gastronomiczne – to tylko część atrakcji, jakie czekają na poznaniaków już w najbliższy weekend – 24-25 czerwca – w sercu miasta. Wszystko to w ramach wydarzenia “Nowy Letni Święty Marcin”.

Ulica Święty Marcin przez ostatnie lata przechodziła metamorfozę, której celem było stworzenie przestrzeni przyjaznej pieszym, zachęcającej do spotkań, z większą ilością zieleni i sprawnym transportem publicznym. Dzisiaj już widać, że ten cel udało się nam zrealizować. Dlatego lato 2023 możemy rozpocząć na zmodernizowanym Świętym Marcinie. Zapraszam wszystkich mieszkańców i gości odwiedzających stolicę Wielkopolski do odkrywania tej pięknej ulicy na nowo! – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta.

Przez dwa dni na poznaniaków i turystów na odcinku od ul. Gwarnej do Ratajczaka czekać będą liczne atrakcje – każdy znajdzie coś dla siebie. Pod Alfami stanie scena, na której odbywać będą się m.in. koncerty. Ulica wypełni się również stoiskami z rękodziełem, jedzeniem, regionalnymi winami, a lokalne restauracje przygotują specjalną świętojańską ofertę gastronomiczną. Będzie można również posłuchać opowieści o historii ulicy, a także zobaczyć występy artystyczne. Na najmłodszych czekają animacje i warsztaty. 

Organizatorzy: Fundacja Jeden Uniwersytet, Pokolenie 2020, Bisto Grono, Koalicja Święty Marcin. Partnerzy: Miasto Poznań, Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy. 

Święty Marcin w nowej odsłonie

Ul. Św. Marcin to jedna z najważniejszych ulic Poznania. Jej początki sięgają XII w., kiedy to na tym terenie istniała historyczna osada nosząca nazwę Święty Marcin, która została przyłączona do miasta dopiero w 1797 r. W drugiej połowie XIX wieku nastąpił rozwój ulicy, wzdłuż niej zaczęły powstawać kilkupiętrowe kamienice. Największe zmiany nastąpiły jednak na początku XX w. Wówczas to Niemcy podjęli decyzję o budowie reprezentacyjnych obiektów państwowych od strony drogi Berlińskiej. Powstał wówczas m.in. zamek cesarski. 

Przy ulicy Święty Marcin znajduje się wiele ważnych dla miasta obiektów, w tym m.in. jeden z najstarszych w Poznaniu kościołów – św. Marcina, Akademia Muzyczna, Collegium Iuridicum, Collegium Minus, pomnik poznańskich Krzyży oraz działające nieprzerwanie od 1908 r. kino.

Od 1994 roku 11 listopada w stolicy Wielkopolski organizowane są “Imieniny Ulicy”, podczas, których prezydent Poznania przekazuje Świętemu Marcinowi klucze do miasta. 

Obecnie ulica zyskuje nowe życie. Rewitalizacja Świętego Marcina stworzyła przestrzeń nowoczesną i przyjazną mieszkańcom, przedsiębiorcom oraz turystom. W latach 2017-2019 odnowiono odcinek między ulicami Gwarną a Ratajczaka. Pojawiło się tam dwa razy więcej drzew niż było wcześniej. 

W ramach kolejnego etapu modernizacji ulicy Św. Marcin, zmienia się odcinek od ul. Ratajczaka w stronę Al. Marcinkowskiego. Trwa jeszcze przebudowa części od ul. Gwarnej w stronę mostu Uniwersyteckiego. Pojawiło się już więcej zieleni, ale także zupełnie nowy przystanek tramwajowy, po stronie CK Zamek. Nowością, która ułatwiła komunikację jest skręt dla tramwajów, łączący ulice Św. Marcin i Towarową. Dzięki otwarciu tej trasy tramwajami linii nr 2 można dojechać bliżej centrum – zwłaszcza w rejon CK Zamek i al. Niepodległości.

W efekcie prac śródmieście Poznania zyska nową, lepszą jakość. Przestrzeń zostanie uporządkowana, a ruch samochodowy uspokojony. Pojawią się: nowe drogi rowerowe i enklawy zieleni, a równe i szerokie chodniki zachęcać będą do spacerowania ulicami miasta i spędzania czasu w centrum. 

Scena koncertowa pod Alfami

Sobota, 24.06 od 12:00 do 24:00

 • Występ taneczny – Strefa Tańca i Relaksu LUBOŃ
 • Rozgrzewka baletowa dla dzieci i dorosłych Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki
 • w Poznaniu
 • Rozmowa i zaproszenie do przechadzki po świętym Marcinie z historykiem Piotrem Grzelczakiem
 • Występ grupy z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej
 • w Poznaniu
 • Koncert – Studium Musicalu Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu
 • Koncert pass_records
 • Performance uliczny – Polski Teatr Tańca
 • Koncert chóru Barak Kultury
 • Koncert zespołu Heat!
 • Koncert KURDE.
 • Max Charm dj set 

Niedziela, 25.06 od 12:00 do 20:00

 • Koncert – Ignis Cantores Choir
 • Koncert – Studium Musicalu Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu
 • Koncert zespołu Roxana Tutaj&Good Omen
 • Orkiestra MPK
 • Pokaz mody z LEVEL – circle of fashion
 • Koncert zespołu TUGA

Targ win wielkopolskich i Jarmark świętojański

Odwiedzą nas nasze zaprzyjaźnione winnice w naszej rodzimej Wielkopolskiej ziemi i możemy zdradzić, że będzie ich rekordowa ilość, bo aż 12: LIPKA WIELKA, EDISON, POWIERCIE, KATARZYNA, ENOSFERA, VERA, ORLE, WIELKOPOLSKA, ZIELONA, JAWOROWO, MORENA, ZODIAK oraz kilkunastu wystawców rękodzieła i spożywczych produktów regionalnych 

Animacje i warsztaty dla gzubów, ejbrów, rojbrów i rodziców

Poprowadzone w dwóch strefach ulicznych oraz w Bąbel Bimbie przez animatorów studenckich z projektu Kindernalia oraz w lokalu pod adresem Święty Marcin 57 przez partnera History Land

Dwa dni animacji dla dzieci i rodzin w godz. 12:00 – 18:00 w sobotę i niedzielę, których centrum będzie zabytkowy tramwaj dzięki uprzejmości PKP ściągnięty wyjątkowo na tę okazję. 

Opowieść o historii ulicy i jej przyszłości

Miejskie przechadzki z przewodnikiem po okolicy.

Sobota : 24.06 o 13:30 będziecie mogli dołączyć do nas na letnim spacerze w towarzystwie poznańskiego historyka, dr Piotra Grzelczaka, który opowie o fascynujących, a niekiedy burzliwych dziejach Świętego Marcina. 

Porozmawiamy o defiladach, pochodach, marszach i protestach, które przez lata mniej lub bardziej spontanicznie organizowane na Świętym Marcinie. Nie zabraknie też marcińskiej secesji, niedocenianego modernizmu, hoteli, handlu i kinematografów. Naszą marszrutę skończymy zaś na… cmentarzu, bo taką rolę w 1945 roku pełnił reprezentacyjny Plac Adama Mickiewicza. 

Niedziela: 25.06 będziecie mogli wziąć udział w fascynującym spacerze “Święty Marcin – wczoraj i dziś” organizowanym przez Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Poznaniu, podczas którego odkryjemy historię miasta, od “miasta twierdzy” z wspomnieniami bramy berlińskiej i budynku Intendentury, przez Zamek jako forum cesarskie i miasto rezydencji, aż po próby tworzenia wielkomiejskiego city i miasta dla samochodów – św. Marcin współcześnie. 

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz