POZnań

Nowy budynek w Nowym Zoo

Nowy pawilon dla nosorożców i żyraf w Nowym Zoo  Foto: materiały prasowe / UMP

Poznańskie Nowe Zoo wzbogaciło się o nowoczesny pawilon dla żyraf i nosorożców. Pod koniec stycznia zakończyły się prace budowlane, a na początku lutego nastąpiło przekazanie gotowego obiektu do użytkowania. 

Dwukondygnacyjny budynek, zlokalizowany w pobliżu jednej z najbardziej nowoczesnych w Europie słoniarni, wioski afrykańskiej i strumienia Kaczeniec, to najbardziej reprezentacyjny element nowego, całorocznego wybiegu dla żyraf i nosorożców. Inwestycja prowadzona była od końca października 2019 roku. 

Ten kolejny obiekt w Nowym Zoo stworzy optymalne warunki bytowe dla przebywających w naszym ogrodzie zwierząt. Unikalny wybieg pozwoli wszystkim odwiedzającym poznański ogród na bezpieczny i bliski kontakt z nimi przez cały rok. Dzięki antresoli ze zwierzętami będzie można się spotkać dosłownie “oko w oko”. Liczymy na to, że nowoczesny pawilon będzie jeszcze jedną atrakcją, która przyciągnie gości do jednego z największych i najciekawszych ogrodów zoologicznych w Polsce – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Pawilon dla żyraf i nosorożców ma 2220 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i niemal 9 metrów wysokości. Dla zwierząt przygotowano w nim boksy wewnętrzne, których bezkontaktową obsługę zapewni system bram przesuwnych. Wewnątrz budynek dysponuje również częścią przeznaczoną dla gości, dla których będzie można przez cały rok prowadzić działania z zakresu edukacji przyrodniczej.  

Odwiedzającym zostanie udostępniony ciąg komunikacyjny na parterze z pomieszczeniami sanitarnymi, które są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej sprawności motorycznej i poruszających się na wózkach. Na tej kondygnacji pojawią się także informacyjne tablice multimedialne. Na pierwszym piętrze do dyspozycji gości jest antresola oraz sala projekcyjna. W pawilonie powstały również zaplecza: socjalne, magazynowe i techniczne.

Bryła nowego pawilonu oraz jego rozwiązania funkcjonalne są nowoczesne i atrakcyjne. Realizacją tego przedsięwzięcia zainteresowanych było sześć firm. Wykonawca wybrany w postępowaniu przetargowym w pełni podołał zadaniu, mimo trudności związanych z panującą podczas jego realizacji pandemią i nieprzewidzianymi problemami z warunkami gruntowymi – mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. 

Na elewacji frontowej tego gmachu powstała duża, szklana fasada. Przed wejściem dla zwiedzających utworzono niewielki plac z ławkami, utwardzony kostką betonową. Po stronie zachodniej budynku został wykonany wybieg dla żyraf, a po stronie wschodniej – dla nosorożców.

Nowy dom dla żyraf i nosorożców powstał na terenie zajmującym łącznie niemal 14 tys. metrów kwadratowych. Dzięki tak dużej powierzchni i odpowiedniemu ukształtowaniu terenu zwierzęta zyskają należytą przestrzeń do życia. Nasze żyrafy do tej pory przebywały na wybiegu, który nie jest dostosowany do ich potrzeb biologicznych, a są to wyjątkowe żyrafy – żyrafy Rothschilda – podkreśla Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego ZOO. 

Już niebawem Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpoczną realizację kolejnej inwestycji w Nowym Zoo. 

Zbudujemy sieć wodno-kanalizacyjną, dzięki czemu ogród zostanie podłączony do sieci miejskiej, zyska alternatywne źródło wody i uprości gospodarkę ściekami. Powstanie m.in. ponad 1300 metrów instalacji wodociągowej, około 600 metrów kanałów sanitarnych. Podpisaliśmy już umowę z wybranym w postępowaniu przetargowym wykonawcą i przekazaliśmy mu plac budowy. Prace, których koszt to ok. 2,5 mln zł, mają zakończyć się w IV kwartale tego roku – informuje prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.  

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz