POZnań

Nowi poznaniacy z Mariupola

Nowi mieszkańcy Poznania  Foto: UMP

8 rodzin polskiego pochodzenia, ewakuowanych z Ukrainy w listopadzie ubiegłego roku, znalazło nowy dom w Poznaniu. W działania Miasta na rzecz uchodźców włączyły się także lokalne przedsiębiorstwa, Konsul Honorowy Ukrainy oraz instytucje miejskie.

Przeprowadziliśmy się już po raz drugi, wpierw do Rybak, teraz do Poznania. Dla dzieci to ciężka droga, ciężko znaleźć nowych przyjaciół. Najważniejsze, że jesteśmy razem, jesteśmy rodziną. W końcu czujemy się bezpiecznie i jesteśmy szczęśliwi, ponieważ spotkaliśmy się z bardzo dużym wsparciem – mówi Galyna Samoiliuk, jedna z osób, które uciekły ze wschodniej Ukrainy przed działaniami wojennymi.

12 stycznia 2016 r. Rada Miasta Poznania przyjęła stanowisko w sprawie wsparcia osób polskiego pochodzenia z Mariupola, na podstawie którego, WZiSS, MOPR, PCŚ i PUP ustalili program działań. Pracownicy urzędu spotkali się z rodzinami. Przeprowadzone spotkania i wywiady pozwoliły na lepsze i zindywidualizowane przygotowanie oferty pomocowej tak, aby wszyscy członkowie przybywających rodzin bez względu na wiek, stan zdrowia czy kompetencje zawodowe, sprawnie i w poczuciu bezpieczeństwa mogli się adaptować do nowych warunków życia.

Najtrudniejsze było pozyskanie mieszkań dla rodzin. Na samym początku ustaliliśmy, że to nie będą lokale z zasobu komunalnego. Będą to mieszania wynajmowane na rzecz tych rodzin na wolnym rynku i będą utrzymywane z zasiłków, świadczeń i w miarę podejmowania pracy, z własnych dochodów – wyjaśnia Magdalena Pietrusik – Adamska, dyr. Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Dla rodzin przygotowano symulacje pakietów wsparcia finansowego, na które złożyły się zasiłki i świadczenia, które otrzymają rodziny z tytułu przepisów prawa, obowiązujących wszystkich mieszkańców Poznania. Wsparcie finansowe będzie w ciągu roku wygaszane – w miarę pozyskiwania zatrudnienia przez poszczególne osoby i usamodzielniania się rodzin.

Urzędnicy wystosowali także list skierowany do firm z prośbą o wsparcie rodzin przybywających z Ukrainy. Na apel odpowiedziało wiele przedsiębiorstw, oferując nie tylko materialne wsparcie, ale również pracę dla członków rodzin. Firma IKEA wyposażyła mieszkania w brakujące meble i przekazała przedmioty codziennego użytku. Firmy Jysk oraz York ufundowały artykuły gospodarstwa domowego. Przyjazd rodzin z Mariupola wsparły także: Castorama, Społem, Leroy Merlin oraz Selgros.

Chciałbym serdecznie powitać naszych nowych poznaniaków i chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj możemy się spotkać i wzbogacić Poznań o nowe rodziny – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania – Na wschodzie Ukrainy rzeczywiście jest bardzo ciężko. Cieszy mnie to, że pamiętamy o sobie wzajemnie właśnie w tak trudnych sytuacjach.

Przy współpracy z Andrzejem Iwaszko – Prezesem Polsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia Kulturalnego z Mariupola, udało się wytypować i zaprosić do Poznania 8 rodzin polskiego pochodzenia, gotowych do zamieszkania w Polsce. Osoby te znalazły się w grupie ewakuowanej z Ukrainy 23 listopada ubiegłego roku. Na czas potrzebny do adaptacji i uregulowania spraw formalnych, pozostawali w ośrodku Caritas w Rybakach oraz ośrodku dla uchodźców w Łańsku.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz