POZnań

Nowe ulice w Poznaniu

Ulica Chwiałkowskiego  Foto: http://fotopoznan.blogspot.com

Na wtorkowej sesji członkowie Rady Miasta Poznania pracowali nad nadaniem nazw dla kilkunastu ulic w rejonie Umultowa, Chwaliszewa i Rataj. Gorąca dyskusja dotyczyła między innymi dróg dojazdowych wokół nowego centrum handlowego przy ul. Łacina. Radni podjęli decyzje, na mocy których w Poznaniu pojawią się m. in. ulice Anny Jantar, Czesława Niemena, Krzysztofa Komedy, a także zaułek Ślepego Antka i skwer ks. Rudolfa Marszałka.

Nowym patronem skweru na Umultowie, w okolicy ulicy Mleczowej, został ks. Rudolf Marszałek. Duchowny, który tuż po święceniach kapłańskich w 1939 roku był kapelanem poznańskiego 58. Pułku Piechoty. Związany z polską konspiracją był więziony przez hitlerowców w więzieniu na Pawiaku oraz w obozie Mauthausen. Po wojnie represjonowany przez Urząd Bezpieczeństwa, został skazany na śmierć i stracony przez władze komunistyczne w 1948 roku.

Antoni Gąsiorowski, legendarny woźnica z Chwaliszewa, a zarazem żołnierz Armii Krajowej i jeden z głównych wykonawców Akcji Bollwerk, został uhonorowany nadaniem jego imienia zaułku przylegającego do ulicy Czartoria. Zaułek Ślepego Antka ma upamiętniać członka Okręgu Poznańskiego AK, który uczestniczył w największej w stolicy Wielkopolski akcji dywersyjnej – wysadzeniu niemieckich magazynów przy Tamie Garbarskiej. Schwytany przez Gestapo, zginął w 1943 roku.

Tuż przy Rondzie Rataje powstają ulice, które zostały nazwane dla upamiętnienia sławnych polskich artystów estradowych – Anny Jantar i Czesława Niemena, a także kompozytora Krzysztofa Komedy i poznańskiego malarza – Zygmunta Warczygłowy. Ulice zostały wydzielone w związku z budową nowego centrum handlowego Posnania przy Łacinie. Trzech patronów nowych ulic – Jantar, Komeda i Warczygłowa – urodziło się w Poznaniu.

Sprzeciw w dyskusji zgłosił poznański architekt i społecznik Franciszek Sterczewski – Ci twórcy to jedni z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Miasto Poznań musi świadomie zarządzać dobrami kultury – mówił Sterczewski, protestując przeciwko dodawaniu renomy kolejnemu w mieście centrum handlowemu – Są w Poznaniu tereny na których będą powstawać nowe ulice, gdzie z pewnością znajdzie się miejsce dla artystów. To są rejony o wiele bardziej adekwatne do prestiżu nazwisk o których mówimy. Jeśli miasto z jednej strony deklaruje rewitalizację śródmieścia, z drugiej zaś dogadza galerii handlowej nazwiskami artystów, to wykazuje się rozdwojeniem jaźni.

Radni nie byli jednomyślni w trakcie dyskusji. Głos w tej sprawie zabrał także Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania – Tak jak większość z nas, chciałbym żeby planowanie przestrzenne na tym terenie było prowadzone zupełnie inaczej. Jednak musimy się z tym pogodzić. Chcę zwrócić uwagę, że te ulice prowadzą nie tylko do galerii. Tam powstanie też zabudowa mieszkaniowa, usługowa i park. Natomiast to Rada Miasta podejmuje decyzję i przyjmiemy ją z pełnym szacunkiem – odpowiedział prezydent Wudarski.

Ostatecznie uchwała o nadaniu ulic imionami: Anny Jantar, Czesława Niemena, Zygmunta Warczygłowy oraz Krzysztofa Komedy została przyjęta.

Również na Ratajach, u zbiegu ulic Krzywoustego i Pleszewskiej, znajdujący się tam skwer zyskał nazwę Ady Rusowicz. Polska wokalistka, członkini zespołu Niebiesko-Czarni, zmarła w wyniku tragicznego wypadku samochodowego i jest pochowana na Cmentarzu Miłostowskim.

Mieszczące się u zbiegu ulic Rubież i Czarnucha rondo zostało nazwane Rondem Moraczewskich, od nazwiska poznańskich społeczników, fundatorów budynku pobliskiej szkoły.

Także na Umultowie swoją nazwę zyskała ulica Bogumiła Krygowskiego, wydzielona z części ul. Dzięgielowej. Na Junikowie nową nazwę nosi ulica Szuwarowa.

Wyjątkiem od nadawania nazw dla nowych ulic była uchwała o zniesieniu nazwy dla ulicy Lwóweckiej. Radni głosowali nad uchwałą, ponieważ droga umieszczona jest na zamkniętym terenie prywatnym, a znajdujące się przy niej budynki mieszkalne swoja numeracje mają przypisaną do ul. Kotowo.

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz