POZnań

Nowe muzeum – Historii Ubioru!

Muzeum Historii Ubioru  Foto: MHU materiały prasowe

Przy ulicy Kwiatowej działa nowe muzeum Historii Ubioru. Prywatna placówka mieszcząca się w dziewiętnastowiecznej kamienicy przy ul. Kwiatowej zaprasza zwiedzających – wtorki są bezpłatne!

Mamy do dyspozycji piękny lokal w dziewiętnastowiecznej kamienicy, w którym zachowały się amfiladowe przejścia pomiędzy pokojami. Z pewnością naszym gościom spodoba się taki mały labirynt – informuje Paweł Nijakowski z MHU.

Twórcy muzeum zapraszają także na cykl wystaw okolicznościowych a także specjalne spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Prezentowane zbiory mają na celu popularyzację wiedzy o historii mody XIX wieku i umożliwienie obejrzenia “na żywo” unikalnych eksponatów. Ponadto kolekcja jest wsparciem i bazą praktycznej wiedzy odtwórcy strojów historycznych. To największy w Polsce prywatny zbiór XIX-wiecznych, kompletnych sukien, które są regularnie udostępniane publicznie. Najciekawsze eksponaty to m.in. suknia letnia z lat 40 XIX wieku czy suknia z 1840 roku z dekoracją wykonaną z fałszywych guzików.

Placówka zapowiada już kolejne przedsięwzięcie – wystawę Moda lubi się powtarzać. O stylach historycznych w modzie damskiej XIX wieku.

Wiek XIX był to czas burzliwego rozwoju nauki związanej nie tylko z przemysłem. Na nowo odkrywano średniowiecze, renesans i barok, prowadzono liczne wykopaliska archeologiczne. Fascynacja minionymi wiekami znalazła swoje odbicie w sztuce użytkowej. Style historyczne pojawiały się w architekturze, w wystroju wnętrz, w stylu biżuterii, a także fasonach oraz dekoracjach sukien damskich. Wykorzystanie nowych możliwości technicznych w krawiectwie oraz wzorów zaczerpniętych z dawnych epok zaowocowało niezwykle ciekawym i dynamicznym obrazem mody damskiej w XIX wieku. Wernisaż odbędzie się 29 marca.

Muzeum Historii Ubioru, Poznań, ul. Kwiatowa 14/2, Godziny zwiedzania: wtorek – piątek 10 – 15, sobota – niedziela 10 – 17, poniedziałek nieczynne. Bilety: 12 zł normalny, 8 zł ulgowy, 8 zł seniorzy powyżej 65 lat, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny

Użyte w artykule zdjęcia: MHU materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz