POZnań

Nowe kamery w miejskim monitoringu

kamera monitoring miejski  Foto: lepszyPOZNAN.pl/ag

System Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania wzbogacił się w listopadzie o nowe kamery. Urządzenia dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Świerczewa i Dębca. Aktualnie w stolicy Wielkopolski zainstalowanych jest 1021 kamer.

Do systemu włączono pięć nowych urządzeń monitorujących. Zostały one umiejscowione w okolicy skrzyżowań: ul. Kasztanowej z Łozową i 28 Czerwca 1956 r., a także ul. Dolna Wilda i 28 Czerwca 1956 r. oraz ul. Opolskiej i Jesionowej. Nowe kamery będą monitorowały bezpieczeństwo również na obszarze ulicy Jarzębowej przy Szkole Podstawowej nr 79. 

Ponadto w ramach inwestycji zrealizowano budowę infrastruktury teletechnicznej, niezbędnej do zapewnienia możliwości transmisji obrazu z kamer do centrów monitoringu oraz zwiększenie przestrzeni do archiwizacji nagrań. Inwestycja została przeprowadzona we współpracy z Radą Osiedla Świerczewo i Radą Osiedla Zielony Dębiec. Całkowity jej koszt wyniósł ponad 500 tys. zł. 

Bezpieczne Osiedle, Bezpieczna Szkoła

Już niedługo bezpieczeństwo poprawi się także na terenie osiedla Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo. Do końca roku zostanie zainstalowanych tam siedem mobilnych punktów kamerowych, których łączność będzie zapewniona bezprzewodowo.

Monitoringiem zostaną objęte najistotniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców osiedla obszary, w szczególności rondo na skrzyżowaniu ulic Garaszewo, Pokrzywno, Jarosławska, Nowotarskiej; przystanki autobusowe przy skrzyżowaniu ulic Pabianickiej i Krzesiny; przejścia dla pieszych przy placówce Poczty Polskiej na ul. Nowatorskiej i przy Szkole Podstawowej nr 56 na ul. Tarnowskiej, a także skrzyżowania: ulic Krzesiny, Pabianicka i Jarosławska, ulic Garaszewo i Niżańskiej, ulic Pokrzywno i Torowej.

Instalacji kamer na terenie osiedla chcieli sami mieszkańcy. Projekt “Bezpieczne Osiedle, Bezpieczna Szkoła” jest jednym ze zwycięzców Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. 

Wartość tej inwestycji wynosi ponad 500 tys. zł,  przy czym ponad 90% środków na ten cel pochodzi z PBO20 a 10% przekazała Rada Osiedla Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo.

Mniej przestępstw

W 2020 roku operatorzy przekazali ogółem 7 192 zgłoszenia wymagające podjęcia interwencji, z czego 6 211 do realizacji przez patrole straży miejskiej, a 981 przez policję. W wyniku natychmiast podjętych interwencji policjanci zatrzymali 245 osób, sprawców przestępstw, w tym poszukiwanych listami gończymi oraz posiadających substancje narkotyczne.

Siedziby poszczególnych stanowisk operatorów usytuowane są w komisariatach policji. Najwięcej, bo aż 3 332  zaobserwowanych zdarzeń, było w ścisłym centrum, w rejonie działania KP  Stare Miasto. Dla porównania, na terenie KP Grunwald  ujawniono ich 1 005, a w pozostałych częściach miasta (Jeżyce, Wilda, Północ, Nowe Miasto) po ok. 700. 

Przyczyny zgłoszeń

  • zdecydowana większość zdarzeń wiązała się ze spożywaniem alkoholu bądź innych podobnie działających środków i zachowaniem ludzi po spożyciu ich nadmiernej ilości – ponad 2 920 zgłoszeń,
  • 1 082 zgłoszenia dotyczyły osób leżących w miejscach publicznych. Większość z nich, z różnych przyczyn, wymagała natychmiastowej pomocy medycznej,
  • awarie i uszkodzenia infrastruktury drogowej, np. sygnalizacji świetlnej, znaków drogowych to kolejne 977 zgłoszeń,
  • czystość ulic i chodników, a w szczególności porządek w punktach węzłowych dla komunikacji publicznej to 770 zgłoszeń,
  • zakłócanie porządku publicznego poprzez bójki, rozboje czy zaczepianie przechodniów było powodem 271 zgłoszeń,
  • dewastacje mienia oraz niszczenie infrastruktury miejskiej przez malowanie tagów, nielegalne graffiti czy  plakatowanie to kolejne 123 zdarzenia,
  • parkowanie pojazdów na torowiskach tramwajowych bądź w innych miejscach blokując ruch pojazdów i pieszych to 225 zgłoszeń.
Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/ag

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz