POZnań

Nowe kamery monitoringu miejskiego

kamera monitoring miejski  Foto: lepszyPOZNAN.pl/ag

W lipcu System Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania wzbogacił się o cztery nowe kamery. Pilnują one porządku na terenie osiedla Warszawskiego, Smochowic oraz Strzeszyna. Niedługo system powiększy się także o nowe kamery przy ulicach Piaskowej i Szyperskiej. Bezpieczeństwa poznaniaków strzeże już blisko 800 kamer.

Włączenie do systemu nowych kamer pozwoliło objąć obserwacją tereny rekreacyjno-wypoczynkowe Poznania oddalone od centrum. Punkty monitoringu zlokalizowano przy ul. Płockiej, na obszarze Strzeszyna, (pomiędzy ulicami: Homera, Horacego i Owidiusza), na terenie Osiedla Krzyżowniki-Smochowice (obiekt sportowy przy ul. Braniewskiej) oraz przy placu zabaw dla dzieci przy ulicy Myśliborskiej. Każdy punkt składa się z jednej kamery obrotowej, z której obraz jest przekazywany bezprzewodowo do jednego z sześciu Centrów Dozoru.

Bezpieczeństwo mieszkańców to dla nas priorytet, dlatego stale powiększamy System Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania. W tym roku na rozbudowę i modernizację systemu przeznaczyliśmy ponad 3 mln zł – mówi Mariusz Wiśniewski, pierwszy zastępca prezydenta. – Bardzo się cieszę, że nowe kamery już działają, bo jak pokazują statystyki, to m.in. dzięki zastosowaniu miejskiej sieci monitoringu wzrosła wykrywalność przestępstw z 54% w 2014 r. do 58,4% w 2018 r. – podkreśla.

Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniósł 197 415,00 zł, przy czym ponad 77% środków na ten cel przekazały rady osiedli: Warszawskie-Pomet-Maltańskie, Krzyżowniki-Smochowice i Strzeszyn.

W tym roku powstanie również infrastruktura teletechniczna, niezbędna do późniejszej instalacji czterech punktów kamerowych przy ulicy Piaskowej i Szyperskiej. W lipcu rozpisano przetarg na jej wykonanie. Aktualnie prowadzona jest weryfikacja jedynej złożonej oferty. Wpłynęła ona od firmy Awotel.

W Systemie Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania funkcjonuje 796 kamer, w tym 346 obrotowych, 426 stacjonarnych i 24 panoramiczne. Te ostatnie zlokalizowane są w miejscach uznanych za niebezpieczne, ze szczególnym uwzględnieniem skrzyżowań o dużym natężeniu ruchu, wiaduktów, przystanków komunikacji miejskiej oraz ciągów komunikacji pieszej i placów.

Obsługą monitoringu zajmuje się straż miejska. W ubiegłym roku strażnicy ujawnili 9428 zdarzeń wymagających interwencji. Najwięcej, bo aż 4425 miało miejsce w ścisłym centrum Poznania, na terenie działania KP Stare Miasto. Dla porównania: na terenie KP Nowe Miasto było ich 1455, KP Grunwald 1243, KP Wilda 906, KP Jeżyce 799 i KP Północ 600.

Na podstawie zgłoszeń od operatorów monitoringu miejskiego zatrzymano 392 osoby, głównie za posiadanie nielegalnych substancji, sprawców rozbojów, pobić i kradzieży, uczestników bójek oraz poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/ag

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz