Nowe jamniki w Poznaniu!

solaris1625-02  Foto:

Jeszcze trwają dostawy 25 nowoczesnych, niskopodłogowych wyposażonych w klimatyzację i monitoring, komfortowych autobusów, a już rozstrzygnięty został przetarg na zakup następnych 75 takich pojazdów. W przetargu najlepsza okazała się firma Solaris, która zaproponowała najniższą cenę i zdobyła w rywalizacji najwyższą liczbę punktów. Prawie 80 procent kosztów kwalifikowanych projektu udało się pozyskać z unijnych funduszy.

solaris1625-02

Przetarg został ogłoszony przed dwoma miesiącami –  25 września, ale już wiosną tego roku poznańskie MPK  podjęło starania o pozyskanie dotacji z funduszy Unii Europejskiej.
– Zdecydowaliśmy się na zakup 75 nowych autobusów o najwyższym standardzie: 30 krótkich, 12-metrowych i 45 przegubowych o długości 18 metrów – mówi Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań  Sp. z o.o. – To pojazdy niskopodłogowe, ekologiczne, wyposażone w silniki spełniające najwyższe normy emisji spalin, z systemem wewnętrznego monitoringu i wszelkich udogodnień dla osób niepełnosprawnych, z klimatyzacją w całym pojeździe i specjalnym zabezpieczeniem przeciwpożarowym, Dodatkowo będą miały na swoim pokładzie automaty do sprzedaży biletów..
Wniosek o przyznanie funduszy z UE został złożony 8 maja i po przejściu przez dwustopniową ocenę formalną i merytoryczną znalazł się na liście projektów przewidzianych do dofinansowania.
7 września 2009  pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego a Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Poznaniu została podpisana umowa  na dofinansowanie zakupu nowego taboru ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 2.2 „Rozwój miejskiego transportu zbiorowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
– Wystąpiliśmy o 58,8 mln zł co stanowi aż 80 procent kosztów kwalifikowanych projektu. I udało się!… – z satysfakcją mówi Krzysztof Książyk, dyrektor przewozów autobusowych.
9 listopada nastąpiło otwarcie ofert, a wczoraj, 1 grudnia po wnikliwej  ocenie propozycji Solarisa, MAN-a, Volvo i firmy Kapena, doszło do rozstrzygnięcia przetargu.
Najkorzystniejszą i najtańszą ofertę złożyła firma Solaris Bus&Coach z podpoznańskiego Bolechowa
– Najważniejszym kryterium była cena, ale komisja przetargowa brała też pod uwagę właściwości techniczno-eksploatacyjne, które decydują o komforcie podróżowania – dodaje dyr. Książyk. –  Punktowane były też warunki gwarancji, warunki serwisu i gotowość techniczna.
Wartość kontraktu zaproponowanego przez  Solarisa wynosi nieco ponad 76 mln 665 tysięcy złotych. Oferta MAN-a była nieco droższa – 77 mln 169 tysięcy złotych, natomiast autobusy firmy Volvo miałyby kosztować prawie 93 mln zł. Ze względów formalnych nieważna okazała się oferta firmy Kapena.
Jeśli w ciągu 10 najbliższych dni  nie zostaną złożone żadne protesty, całą dokumentację będzie  można przekazać do kontroli uprzedniej, do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Gdy kontrola przebiegnie pomyślnie, być może już w styczniu przyszłego roku będzie można przystąpić do podpisania umowy na zakup 75 nowych autobusów. Będą dostarczane sukcesywnie w 2010 i 2011 roku.

(MPK)

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz