K U L T U R A

Nowa rzeźba Abakanowicz stanęła w Poznaniu

Standing Figure with Wheel I - M. Abakanowicz  Foto: materiały prasowe / UA

Kolejna praca Magdaleny Abakanowicz została zaprezentowana w przestrzeni publicznej Poznania. Po największej plenerowej realizacją Magdaleny Abakanowicz Nierozpoznani, na którą składa się 112 wysokich na ponad dwa metry, odlanych z żeliwa , antropomorficznych figur stojących na poznańskiej Cytadeli, od dziś można oglądać kolejny projekt artystki pod nazwą Standing Figure with Wheel I. Praca powstała w 1989 roku, wykonana jest z brązu i żelaza (g. 442 cm x wys. 300 cm x szer.112 cm). Do tej pory prezentowana była w Londynie, teraz stanęła w Holu Wschodnim Międzynarodowych Targów Poznańskich. Będzie można ją oglądać podczas każdej imprezy targowej.

Prezentacja pracy Magdaleny Abakanowicz to jedno z pierwszych działań Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu związanych z uroczystościami nadania uczelni imienia artystki. Punktem kulminacyjnym będzie otwarcie w dniu urodzin artystki, 20 czerwca 2021 roku, w przestrzeni Muzeum Narodowego w Poznaniu wystawy „Jesteśmy strukturami włóknistymi”. Ekspozycja powstaje dzięki życzliwości Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, która jest jedynym spadkobiercą rzeźbiarki. Prace nad wystawą koordynuje dr Anna Borowiec. W związku z przygotowaniami do uroczystości zaplanowanych na przyszły rok, Fundacja przekazała Uczelni w depozyt jeszcze jedno dzieło artystki, rzeźbę Pasar z cyklu War games powstałą w 1995. Jest ona wyeksponowano w atrium Budynku B Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Magdalena Abakanowicz oficjalnie patronką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zostanie 1 stycznia 2021 roku. Zatwierdzenie zmiany nazwy uczelni – wymagające przeprowadzania procesu legislacyjnego, który trwał ponad rok – miało miejsce na posiedzeniu Sejmu RP w dniu 28 listopada 2020 roku. Prezydent RP ustawę w tej sprawie podpisał 11 grudnia.

Magdalena Abakanowicz to jedna z najznakomitszych polskich artystek, twórczyni o międzynarodowej sławie, której dzieła znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na całym świecie. Artystka przez dwadzieścia pięć lat pracowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1965 roku przyjęła zaproszenie ówczesnego rektora uczelni, prof. Stanisława Teisseyre’a i opracowała program Pracowni Gobelinu, którą kierowała do 1991 roku, do czasu przejścia na emeryturę twórczą. W 2002 roku Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP), uhonorowała ją tytułem doktora honoris causa. W Parku Cytadela odsłonięto wówczas największą plenerową instalację artystki „Nierozpoznani”, o której realizację przez wiele lat zabiegał prof. Jarosław Maszewski, kierownik Pracowni Skojarzeń Elementarnych w Katedrze Bioniki poznańskiej akademii. Prace Magdaleny Abakanowicz znajdują się w kolekcjach najważniejszych instytucji wystawienniczych na całym świecie, m.in.: Centre Georges Pompidou, Paryż (Francja); Kyoto National Museum of Modern Art, Kioto (Japonia); Ludwig Museum, Kolonia (Niemcy); Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork (USA); Museum of Modern Art, Nowy Jork (USA); Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia, Madryt (Hiszpania); National Museum of Modern Art, Pusan (Południowa Korea); National Museum, Sztokholm (Szwecja); Sezon Museum of Modern Art, Tokio (Japonia); Stedelijk Museum, Amsterdam (Holandia); Virginia Museum of Fine Art, Richmond, Virginia (USA).

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UA

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz