POZnań

Nowa koncertowa przestrzeń w Poznaniu

Aula Artis -  widownia  Foto: materiały prasowe

Do tej pory poznańska publiczność mogła oglądać tu m.in. premierę „Czarodziejskiej Góry” w reżyserii Andrzeja Chyry czy wybrane spektakle Teatru Polonia. To tutaj też odbywało się rozpoczęcie Festiwalu Transatlantyk i długo wyczekiwany koncert zespołu Bonobo. Na co dzień Aula Artis przy ul. Kutrzeby 10 służyła jednak przede wszystkim studentom Collegium Da Vinci.

Aula Artis przy ul. Kutrzeby

Dziś to miejsce otrzymuje „nowe życie” i pokazuje swoje demokratyczne oblicze. Już od stycznia o wiele częściej będzie można w Auli wziąć udział w dobrym spektaklu, koncercie, wystawie. Miejsce będzie realizowało program kulturalno-komercyjny, a pod kurtatelą nowego Dyrektora Artystycznego – Tomasza Platy ma szansę stać się nowym, niezależnym ośrodkiem kulturalnym na mapie Poznania.

Już od stycznia 2017 Aula Artis będzie przedstawiać to, co najciekawsze we współczesnej kulturze: odważną muzykę, eksperymentujący teatr i taniec, najważniejsze zjawiska filmowe oraz literackie.

Funkcję Dyrektora Artystycznego Auli Artis objął Tomasz Plata – dziekan Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, kurator i redaktor. Dziś znany m.in. ze współpracy z zespołem Komuna//Warszawa – jednym z najważniejszych polskich teatrów eksperymentalnych.

Aulę Artis ma być centrum nowej, żywej kultury. Będzie tu miejsce na dobrą muzykę, zwłaszcza w odmianach nieco bardziej alternatywnych, przede wszystkim na elektronikę i jazz, do tego na teatr i taniec współczesny, na dobry kabaret, inny od tego, który można oglądać w telewizji. Zaplanowao to także pokazy filmowe, spotkania z pisarzami, fotografami, reżyserami, artystami wizualnymi.

Chcielibyśmy z swoim programem dotrzeć także do najmłodszych, nawet kilkuletnich odbiorców – oni przecież też zasługują na dobrą sztukę. Punktem odniesienia – wiem, że to zabrzmi buńczucznie, ale dlaczego nie mieć dużych ambicji? – będą dla nas instytucje w rodzaju nowojorskiego Brooklyn Academy of Music czy londyńskiego Southbank Centre, poważne, a zarazem przyjazne dla masowej publiczności instytucje o interdyscyplinarnym charakterze i bardzo dobrym guście – komentuje Tomasz Plata

Aula Artis - koncert

19. stycznia w Auli Artis odbędzie się inauguracyjny koncert Tomasz Stańko Band

Tomasz Plata zapowiada już kolejne wydarzenia: premiery Teatru Polonia oraz Och Teatru Krystyny Jandy. 26.02 w Auli odbędzie się spektakl „Chuligan” z Andrzejem Grabowskim, a 23.03 „Lekcja stepowania”. Gratką dla teatralnych koneserów będzie też z pewnością „Kogut w Rosole” Teatru Stu z Krakowa (24 i 25.02). Zapowiedziane zostały także premiery Polskiego Teatru Tańca. W czerwcu natomiast, tradycyjnie już, zobaczymy spektakle w ramach Malta Festival.

Aula Artis przyjmuje podwójną formułę funkcjonowania. Będzie można ją wynająć i wspólnie z zespołem produkcyjnym zorganizować oryginalny i ciekawy event, ale także odwiedzić to miejsce, by obejrzeć spektakl czy koncert. W zamierzeniach Aula ma stać się miejscem łączącym sztukę i biznes.

Widownia Auli mieści standardowo 460 osób, ale po zmianie ustawienia nowoczesnej, mobilnej widowni zmieści się tam nawet 660 gości.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz