K U L T U R A

Nostalgia Festival Poznań 2018

Nostalgia Festiwal  Foto: Maciej Zakrzewski

24 Preludes and Improvisations Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” rozpoczną Nostalgia Festival Poznań 2018. Będzie to pierwsze wykonanie wszystkich utworów z najnowszej płyty tego kompozytora, improwizatora i pianisty. Pianohooligan wystąpi 23 listopada o 19:00 w kościele oo. Jezuitów w Poznaniu.

Koncert odbędzie się w dwóch częściach, a pomiędzy nimi odbędzie się inauguracja festiwalu z udziałem Gii Kanczelego oraz Piotra Orzechowskiego.

Płyta 24 Preludes and Improvisations nawiązuje formą do 24 preludiów i fug Jana Sebastiana Bacha, jest inspirowana free jazzem, popularnymi piosenkami oraz folklorem. Bachowski cykl stał się punktem odniesienia dla innych twórców, którzy w zbiorach 24 utworów zawierali istotę swojego języka muzycznego. Inspirowali się nim m.in. Dymitr Szostakowicz, Fryderyk Chopin czy Sergiusz Rachmaninow.

Decydując się na stworzenie cyklu utworów we wszystkich tonacjach, Pianohooligan musiał zmierzyć się również z koncepcją tonalności. O ile Bach prezentował możliwości kształtującego się systemu, a Chopin szukał jego granic, dla Orzechowskiego tonacja jest jedynie punktem wyjścia do – czasem bardzo swobodnej – wędrówki po współbrzmieniach. Pianista ostentacyjnie otwiera swoje pierwsze preludium wznoszącą gamą C-dur. Inne utwory kończy toniką czy kadencją tak podręcznikową i tak bardzo na miejscu, że aż wydaje się zupełnie nie na miejscu, lecz pośrodku pozwala harmonice meandrować. W swoich poszukiwaniach Orzechowski czerpie nie tylko z jazzu, lecz także z minimal music, jak w repetytywnym preludium e-moll – pisze o płycie Piotra Orzechowskiego Krzysztof Stefański.

Piotr Orzechowski ma na swoim koncie kilka albumów: między innymi płytę solową z aranżacjami i utworami inspirowanymi twórczością Krzysztofa Pendereckiego pt. Experiment: Penderecki. Jest także laureatem tzw. Oskara Jazzowego Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nadzieja Melomanów (2012), a także w kategorii Płyta Roku za album HOPASA (2013), czy tytułu Nadzieja Polskiego Jazzu magazynu „Jazz Forum”.

Współpracował z tak wybitnymi osobowościami świata muzyki jak, m.in.: Philip Glass, Steve Reich, Krzysztof Penderecki, Adrian Utley z Portishead, Avishai Cohen, Randy Brecker, Victor Mendoza, Carlos Zíngaro, Skalpel, Adam Bałdych, czy Vladislav ‘Adzik’ Sendecki.

Od poniedziałku w Centrum Informacji Miejskiej przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu będzie można odbierać bezpłatne wejściówki na wydarzenia Nostalgia Festival Poznań 2018.

Festiwal odbędzie się w dniach 23−25 listopada w Kościele oo. Jezuitów.

Bezpłatne wejściówki obowiązują na wszystkie koncerty: 24 Preludes and Improvisations Piotr Orzechowski „Pianohooligan” (23 listopada), Życie bez Bożego Narodzenia
Gia Kanczeli (24 listopada), Taratil ‘id al-milad Barbara Kinga Majewska, Marcin Masecki (25 listopada) oraz Café-chantant (25 listopada). Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.

Każda osoba może odebrać dwie wejściówki na jedno wydarzenie. Osoby spoza Poznania mogą zarezerwować dwie wejściówki na każdy z koncertów pisząc na adres: office@malta-festival.pl.

Użyte w artykule zdjęcia: Maciej Zakrzewski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz